Článek
Ruská invaze začala minulý čtvrtek časně ráno z několika směrů. Z Běloruska směrem na Kyjev, z Ruska na Charkov, z Krymu do Chersonské oblasti a na Donbasu. Pozemní síly podpořily letecké údery, raketové útoky a dělostřelectvo, byť se ruské letectvo oproti původním odhadům západních expertů z neznámých důvodů zatím drží spíš v pozadí.
Boj o Kyjev
Z hlediska morálky i strategického zájmu je pro úspěch invaze (v případě, že je cílem svržení vlády a ovládnutí země) klíčové dobýt Kyjev co nejdříve. Až dosud se tak ale nestalo. Ruská armádní kolona z nezjištěných příčin zastavila a stojí asi třicet kilometrů před Kyjevem. Město je nicméně zřejmě ostřelováno ze vzduchu, protože se v Kyjevě ozývají exploze a ruští vojáci v něm zatím nejsou.
Severní cesta
Nejrychlejšího postupu směrem ke Kyjevu dosáhla ruská vojska, která na Ukrajinu vstoupila z území Běloruska a přehnala se přes Černobyl a letiště Hostomel, přičemž obě místa obsadila. Právě z tohoto koridoru míří na Kyjev kolona.
Silné útoky zažilo město Černihiv severně od Kyjeva. Úder poškodil dvě školy a obytné domy. Zabito bylo 33 lidí a dalších 18 zraněno.
Snímky krizové služby ukazují, jak ze sutin obytných domů stoupá kouř, trosky pokrývají zem a záchranáři transportují těla.
Silnému ostřelování čelí i Charkov, ruská vojska jsou na okraji města.
Záběry zkázy přišly ze severoukrajinského městečka Borodjanka, kde raketa prostřelila obytný dům, trosky dopadly do areálu mateřské školky.
Letecké snímky z Borodjanky ukazují naprostou zkázu
Jižní cesta
Ruským vojskům postupujícím jižní cestou se ve středu podařilo dobýt první velké město - 300tisícový Cherson. USA ovšem během čtvrtka uvedly, že nechtějí město prohlásit za dobyté, protože boje tam stále pokračují.
Ruské síly se snaží znovu obsadit jadernou elektrárnu u města Enerhodar na jihovýchodě země. Snaží se prolomit barikádu, kterou před tamní elektrárnou postavili místní obyvatelé a síly teritoriální obrany, uvedl poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko.
Russian forces are now attacking Energodar. That's the site of probably Europe's biggest nuclear power station. One can only pray. pic.twitter.com/g0ELAZLT4U
— Christo Grozev (@christogrozev) March 3, 2022
Právě u této jaderné elektrárny, která je jednou z největších v Evropě, zabránili v minulých dnech postupu vojsk civilisté, kteří odvrátili ruskou kolonu.
O další významnou lokální metropoli - Mariupol se svádějí tuhé boje a jeho starosta kvůli tomu podle BBC hovoří o hrozící humanitární katastrofě. Do ofenzívy se navíc zapojí nebo už zapojili proruští separatisté.
Pokud by totiž Mariupol padl, znamenalo by to pro Rusy získání koridoru mezi v roce 2014 anketovaným poloostrovem Krym a separatistickými regiony na Donbasu na východě Ukrajiny.