Článek
Část posádky Kosťantyna Olšanského se podle listu Ukrajinska pravda útočníkům vzdala a plavidlo opustila, zbytek přešel na ruskou stranu.
Ruský bojový člun se podle ukrajinských médií přiblížil i k ukrajinské minolovce Čerkasy, která kotví nedaleko. Ruské velení posádce ukrajinské lodi sdělilo, že v případě pokusu o odpor použije sílu. O osudu lodi zatím nejsou žádné informace.
V pondělí dopoledne už v zálivu Denizlav padla okupačním vojákům do rukou ukrajinská bojová loď Heničesk.
Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany dnes nařídila ministerstvu obrany stáhnout ukrajinské jednotky z Krymu. "Vláda dostala nařízeno postarat se o rozmístění rodin vojáků, jakož i všech lidí, kteří jsou dnes nuceni opustit své domovy kvůli nátlaku ruských okupačních vojsk," řekl podle agentury Unian úřadující prezident Oleksandr Turčynov.
Ministři poprvé jednali
O Krymu spolu poprvé od vypuknutí krize v únoru přímo jednali ministři zahraničí obou zemí. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se sešel se svým ukrajinským protějškem Andrijem Deščycjou na okraji konference o jaderné bezpečnosti v Haagu.
Lavrov po schůzce zdůraznil potřebu rychlé ústavní reformy na Ukrajině. Současně bagatelizoval ostrakizaci Ruska ve skupině zemí s nejvyspělejšími ekonomikami G8, když prohlásil, že není problém, když se skupina nebude scházet.
Sankce vůči kanadským politikům
Rusko mezitím v pondělí zavedlo vízové a finanční sankce proti třinácti kanadským diplomatům a politikům odvetou za protiruské sankce Kanady vyhlášené minulý týden kvůli záboru Krymu. Kanada dala na sankční seznam i ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina.
Související témata
V ruském sankčním seznamu jsou například šéf dolní komory kanadského parlamentu Andrew Scheer, vedoucí kanceláře předsedy vlády Wayne Wouters, poslanci a vládní poradci.