Článek
Verbování ve věznicích Kreml hájil tím, že i pachatelé nejtěžších zločinů dostávají možnost smýt svou vinu vlastní krví. Ruský prezident Vladimir Putin takto omilostnil mimo jiné odsouzeného vraha studentky, jenž ji hodiny mučil, než ji uškrtil, nebo organizátora vraždy novinářky Anny Politkovské. Odhadem se do války na Ukrajině v řadách wagnerovců či pravidelné ruské armády zapojilo na 100 tisíc trestanců.
V Rusku byl podle agentury Interfax již loni přijat zákon umožňující vyhnout se trestní odpovědnosti zapojením do války proti Ukrajině. Podle předsedy právního výboru Dumy Pavla Krašeninnikova ale loňský zákon představoval provizorium, zatímco čerstvě přijatá předloha systematicky zařazuje patřičné změny do trestního zákona.
„Možnost uzavřít kontrakt s armádou získají lidé, kteří jsou vyšetřováni, ti, co už jsou souzeni, jakož i ti, nad kterými byl vynesen rozsudek,“ řekl.
Vyšetřovatelé podle nového zákona budou povinni objasnit podezřelým, za jakých podmínek mohou trestní stíhání ukončit. Kvůli zásadě dobrovolnosti budou muset také uvést, že smějí kontrakt s armádou odmítnout, avšak pak bude stíhání pokračovat. Nabídku nedostanou odsouzení za zneužití nezletilých, za terorismus a za zločiny proti ústavnímu zřízení a bezpečnosti státu.
Po uzavření kontraktu bude vyšetřování podezřelých z málo a středně závažných trestných činů ukončeno, respektive odsouzeným se trest změní na podmíněný. Pokud dotyčný ve vojenské službě znovu spáchá trestný čin, soudy přihlédnou k dřívějším verdiktům.