Článek
Institut dospěl v pondělí večer k závěru, že ruské síly se teď „soustřeďují na východních, severozápadních a západních okrajích Kyjeva“ a připravují se „na útok na hlavní město v následujících 24 až 96 hodinách“.
Jak úspěšný útok bude, podle institutu závisí částečně na tom, jak kvalitně byli Rusové schopni „dozásobit a reorganizovat“ své jednotky a upravit plán poté, co se ukázalo, že se Ukrajina odhodlaně brání.
Rusové se přeskupují k útoku na Kyjev. Využijí i Čečence a vagnerovce
Ředitel CIA Bill Burns už v úterý uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin plánoval dobytí Kyjeva do dvou dní. „Výkon jeho vlastní armády byl neefektivní. Místo toho, aby to provedla během prvních dvou dnů útoku, což byl jeho plán, ani skoro po dvou týdnech stále není schopna plně obklíčit město,“ prohlásil Burns.
Quote pic.twitter.com/jUEuuGFcKb
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) March 8, 2022
Ruské plány selhaly
Ředitel ruských studií v americkém Středisku pro námořní studia (CNA) Michael Kofman kriticky nahlíží na celou invazi. „Žádná část vojenské operace nevypadá racionálně a neodpovídá tomu, co byste čekal, že udělají.“ Lehké jednotky bez vzdušného krytí neuspěly ve snaze vstoupit do Kyjeva a Charkova během dvou dnů. Vojáci situaci podcenili, proto „jim bylo řečeno, že jdou pomoci Ukrajincům, aby se sami osvobodili“, řekl Kofman na akci zorganizované Královským institutem spojených služeb (RUSI), uvedl list The Guardian.
Typickou ukázkou špatného plánování je šedesátikilometrová kolona na silnicích severozápadně od Kyjeva táhnoucí se k okrajům města od hranice s Běloruskem.
Kofman je však přesvědčen, že se při hodnocení situace přeceňují ruské „logistické problémy“ a nejde ani tak o nedostatek náhradních dílů a docházející naftu, jako o mnohem banálnější problém - uvolnit extrémně rozsáhlou zácpu, kdy na úzkých silnicích a kvůli měknoucímu terénu nemohla auta jet mimo silnice. Nepočítalo se s nastupující „rasputicou”, tedy blátem, ve kterém těžká kolová vozidla snadno uváznou, jak se to snadno stalo několika systémům protivzdušné ochrany Pancir S1. Navíc byla technika špatně udržovaná, což se projevilo na kvalitě pneumatik dlouho odstavených vozidel.
Another Russian Army Pantsir-S1 SAM system bites the dus…mud! pic.twitter.com/N8xYt3jQUc
— Oryx (@oryxspioenkop) March 1, 2022
Ukrajinci nedokázali zničit kolonu
Podle experta na pozemní boje z RUSI Nicka Reynoldse budou pro obránce následující dny kritické, i když si osobně nemyslí, že by se Rusům podařilo vyřešit logistické problémy. Podle něj však už alespoň doplnili palivo a munici čelním jednotkám.
„Otázkou je, zda budou v dostatečně dobré kondici, aby obklíčili Kyjev,“ řekl Reynolds. Zmínil přitom psychologické dopady na špatně organizované ruské jednotky a tvrdý odpor Ukrajinců.
Mamutí ruská kolona mířící na Kyjev bobtná, ale nehýbe se
Podle záběrů na sociálních sítích se ruská obrněná technika dostala až do Bohdanivky ležící 23 kilometrů severovýchodně od Kyjeva a u obce Brovary jsou u hlavní dálnice spojující Černihiv s Kyjevem.
Russian tanks and BMPs were spotted in Bohdanivka village located 23km northeast of Kiev.#Russia #Ukraine pic.twitter.com/cu409hVBxX
— BlueSauron👁️ (@Blue_Sauron) March 8, 2022
Velkou roli při dobývání Kyjeva může hrát skutečnost, že ukrajinské jednotky nepohyblivou kolonu u Kyjeva nedokázaly úplně zničit, protože měly omezené kapacity vzdušných sil. Nyní už to pro ně bude těžší, protože si Rusové začali lépe uvědomovat hrozbu útoků drony, a asi se už neobjeví záběry Pancirů S1 bez radaru.