Hlavní obsah

Rusové Nord Stream zakonzervují. V urovnání sporů s Evropou už nevěří

Rusové v dohledné době nečekají zlepšení vztahů se Západem do takové míry, že by to umožnilo opravit a opětovně zprovoznit plynovody Nord Stream, a rozhodli se je proto zakonzervovat. S odkazem na své zdroje z ruských kruhů s věcí dobře obeznámených to v pátek napsala agentura Reuters.

Foto: Danish Defence Command, Reuters

Plynové bubliny z úniku Nord Stream 2 dosahují hladiny Baltského moře. Ukazuje to narušení o průměru více než jednoho kilometru poblíž Bornholmu v Dánsku

Článek

Nord Stream 1 a Nord Stream 2 sestávají ze dvou dvojic potrubí vedoucích pod Baltským mořem. Z Ruska do Německa měly tyto plynovody přepravit 110 miliard kubíků plynu ročně. Tři ze čtyř trubek ale loni v září vážně poškodily výbuchy. Kdo za podmořskou sabotáží stojí, není jasné.

Jedna ze dvou trubek Nord Streamu 2 zůstala nedotčena, vzhledem ke krizi vztahu Ruska se Západem skrz ni ale neprotéká žádný plyn.

Jeden zdroj Reuters řekl, že se Rusové smířili s tím, že je projekt Nord Streamu pohřbený, a jakoukoliv opravu definitivně zavrhli, další dva zdroje ale mluví o dočasné konzervaci s tím, že plynovody prozatím zůstanou „u ledu“ a v případě urovnání vztahů mezi Evropou a Ruskem bude možné je opět zprovoznit.

Ruskem vlastněná plynárenská společnost Gazprom, která plynovody vybudovala a provozuje je, se nechala slyšet, že oprava možná je, pokud o to budou mít politické špičky zájem.

Spoléhají na Turka

Ruský prezident Vladimir Putin sice navrhl využít nepoškozené potrubí plynovodu Nord Stream 2 k dodávkám plynu, Německo ale nyní chce svou energetickou závislost na Rusku ukončit a tuto myšlenku odmítlo. Rovněž Polsko přestalo nakupovat ruský plyn.

Rusko v současné době vyváží do Evropy jen asi 40 milionů metrů krychlových plynu denně, a to přes Ukrajinu přes vstupní bod Sudža.

Moskva nyní vkládá naděje do Turecka, přes které hodlá plyn vyvážet. Tím by Rusko už nemuselo spoléhat na Západ jako na partnera v energetice, řekl v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Viník neznámý

Moskva uvedla, že za výbuchy plynovodů stojí Západ, své tvrzení ale nijak nedoložila.

Bílý dům v únoru odmítl jako „naprostý výmysl“ příspěvek na blogu amerického investigativního novináře oceněného Pulitzerovou cenou Seymoura Hershe, který na základě anonymního zdroje tvrdil, že za explozemi stojí Washington.

Vyšetřování úřadů v Dánsku, Německu a Švédsku dosud nebylo uzavřeno.

Související témata:

Výběr článků

Načítám