Článek
„Tito lidé jsou z větší části používáni jako masa proti ukrajinskému odporu. Je to pěchota. Nemají těžkou techniku ani vozidla,“ citoval The Guardian činitele, podle něhož se počet žoldnéřů na východní Ukrajině pohybuje od 10 tisíc do 20 tisíc.
Žoldnéři mají ruským silám pomoci v jejich snaze o ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, regionů, k nimž se v poslední době upírá hlavní pozornost ruské armády.
Nelze vyhlásit mobilizaci
Expertka na ruské ozbrojené síly z Institutu pro studium válek (ISW) Aglaya Snetkovová uvedla, že zatímco Ukrajincům chybí technika, Rusům, kteří jí mají dostatek, zase lidská síla, aby mohli s útokem uspět. Komplikuje jim to i situace, že konflikt neoznačují za válku, takže nemohou snadno vyhlásit mobilizaci.
Bývalým vojákům ze Sýrie je podle deníku v závislosti na jejich zkušenostech a hodnosti nabízen za zapojení do bojů na Ukrajině měsíční plat v rozmezí od 600 dolarů (asi 13 600 korun) do 3000 dolarů (67 800 korun).
Kvůli šanci dostat se z Afriky a penězům se hlásí zájemci i v Etiopii, uvedla ruská velvyslankyně a ocenila jejich ochotu pomoci. Dodala však, že ambasáda není náborová kancelář.
Afričané se hlásí jako dobrovolníci do konfliktu na Ukrajině
Na Ukrajině jsou také vojáci z Libye – Vagnerova skupina podle listu Guardian přesunula z této severoafrické země většinu svých bojovníků.