Článek
Součástí manévrů v Tverské oblasti má být podle agentury TASS také nacvičování „rozptylování jednotek, změny polních pozic a bojové zabezpečení mobilních raketových systémů“. „Mezi hlavní cíle patří prověrka stavu velení,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Jednotky ruské armády letos absolvovaly řadu cvičení, jejichž součástí byly manévry s jadernými zbraněmi. Tyto „ruské jaderné hrátky“ mají odradit Západ od hlubšího zapojení do války na Ukrajině.
Ruské manévry s balistickými raketami schopnými nést jaderné hlavice se odehrávají ve stejné době jako pravidelné každoroční jaderné cvičení NATO nazvané Steadfast Noon, kterého se na západě Evropy účastní mimo jiné desítky letounů ze 13 zemí, připomněla agentura Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin od ruského vpádu na Ukrajinu opakovaně hrozí Západu, který podporuje Kyjev, „jadernými následky“. V září oznámil, že navrhl změny v ruské jaderné doktríně a Moskva bude považovat agresi ze strany kteréhokoli nejaderného státu s podporou jaderné země za jejich společný útok.
Změna ruské jaderné doktríny konečně zchladí zápal Západu, libuje si Lukašenko
Moskva si také podle Putina vyhrazuje právo použít jaderné zbraně i v případě konvenčního útoku, který by ohrozil suverenitu ruské federace. Rusko tak podle agentury Reuters rozšířilo seznam scénářů, které by ho mohly přimět použít jaderné zbraně, a fakticky tak snížilo práh pro jejich použití.
Mezikontinentální balistická raketa RS-24 Jars představuje nejmodernější zbraň této kategorie ve strategickém arzenálu Ruska. Má dolet až 12 000 kilometrů a může nést až deset jaderných hlavic. Ve výzbroji ruské armády je od roku 2011. Podle dostupných informací bylo k červnu 2017 v provozu více než pět desítek odpalovacích zařízení těchto raket.