Článek
Ruské ministerstvo financí zvýšilo od 1. ledna 2025 minimální maloobchodní ceny alkoholu. Nejnižší možná cena půllitrové lahve 40procentní vodky se zvýšila z 299 na 349 rublů (ze 68 na 79 Kč), koňak podražil z 556 na 651 rublů (ze 126 na 147 Kč). U brandy a jiného alkoholu se pak minimum zvýšilo ze 403 na 472 rublů (z 91 na 107 Kč), uvedl web Garant.
Za uplynulých šest měsíců se minimální cena kořalky Rusům zvýšila hned dvakrát. Předtím se tak stalo k 1. červenci loňského roku. K novému roku se u alkoholu zároveň zvýšila spotřební daň, a to o 15 procent.
Zdražení přichází ve chvíli, kdy prodeje alkoholu v ruských obchodech dosahují rekordních výšin. Podle ruské televize RBC dosáhl prodej vodky mezi lednem a říjnem loňského roku rekordu: prodalo se 625 milionů litrů ruského národního nápoje, což je od roku 2017 nárůst o více než 15 procent. Historické prodeje zaznamenala také šumivá vína, kdy prodeje dokonce vzrostly o 60 procent.
Podíl dovezeného plynu z východu činil v závěru roku až 95 procent
Rusové už razantní zdražení alkoholu zažili v 80. letech za Leonida Brežněva. Tehdy se v Sovětském svazu ceny zvýšily o 18 procent a tehdejší moskevský korespondent pro deník The Washington Post informoval o „reptání“ Rusů. Oficiálně vedení SSSR vysvětlovalo zdražení vodky snahou omezit její přemrštěnou spotřebu. Západní pozorovatelé byli přesvědčeni, že zdražení vodky mělo pomoci státnímu rozpočtu kompenzovat zvýšené výdaje na obranu v důsledku války v Afghánistánu.
Zdražují potraviny, cigarety i poplatky
Rusům zdražuje nejen pití, ale i kouření, kde se zvýšila spotřební daň. Krabička cigaret nyní stojí o pět procent více, 135 rublů (30,50 Kč).
Kromě alkoholu a cigaret vzrostly zejména ceny potravin. Podle statistického úřadu Rosstat zdražily brambory za rok (od listopadu 2024) o 95 procent, máslo o 36 procent, olivový olej o 31 procent.
Navzdory tomu, že v Rusku jsou pohonné hmoty levnější než kdekoliv jinde, od nového roku 2025 se zdražila i tato komodita. Pokud se tamní obyvatelé rozhodnou pořídit si nový vůz, budou muset sáhnout hlouběji do kapes. Důvodem je nejen nestabilita směnného kurzu rublu, ale zvýšené sazby daně z pohonných hmot a automobilů.
Bez plynu se Podněstří zastavilo a mrzne
Vyhráno nemají ani ti, kteří využívají cestování železnicí a městskou hromadnou dopravou. Ve velkých městech se ceny veřejné dopravy také zvyšují.
Zvyšování daní zasáhlo i turistický ruch. Zavedení „turistické daně“, která se bude postupně v následujících letech navyšovat, zdraží ubytování. Jeho cena se zvýší i kvůli změnám v systému DPH.
Rusům se od letošního roku zdražují nejen pokuty za dopravní přestupky, ale také administrativní poplatky. Například za zápis na matrice o rozvodu zaplatí každý z bývalých manželů 5000 rublů (1127 Kč) oproti původním 650 rublům (146 Kč). Zdražují zápisy do katastrů nemovitostí, vydání osvědčení a podobně, píše web Garant.
Analytici za zvyšováním spotřebních daní a zdražováním administrativních poplatků vidí snahu zalepit díry ve státním rozpočtu, který trhají na kusy válečné výdaje v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, píše deník Bild.