Článek
Na otázku, proč na seznam nikoli přátelských zemí, kde jsou USA a Česká republika, nebyla zařazena také Ukrajina, ruský prezident řekl: „Nepovažuji ukrajinský národ za nikoli přátelský. Už jsem to říkal mnohokrát a mohu o tom mluvit ještě jednou. Považuju Ukrajince a Rusy za jeden národ.“
„Ale vedení Ukrajiny, současné vedení Ukrajiny je k nám nepřátelské. To je jasný případ,“ dodal Putin.
Vyjádření o jednom národu zřetelně souvisí s návrhem zákona předloženým ukrajinskému parlamentu, který nepovažuje Rusy za původní obyvatele Ukrajiny: „To je pro mě prostě nepochopitelné, od nepaměti tu žili ruští lidé, a nyní jsou prohlášeni ze nepůvodní.“ Upozornil, že část lidí může odjet, je to ale složité, když tam mají byty a práci. Varoval, že v případě přijetí by zákon působil jako „zbraň hromadného ničení”, protože by se snížil celkový počet Rusů na Ukrajině.
Ruští novináři chtěli ukázat, jak se obohatil ministr vnitra. Jednoho z nich policie zatkla
Putin v této souvislosti poznamenal, že „všude je dost úzkoprsých krajních nacionalistů“. Dodal k tomu: „U nás jsou tací a jsou i na Ukrajině, jednají z čistého srdce, ale nemají velkou mysl a výsledky jejich práce jsou destruktivní.“ Návrh zákona Rusy vylučuje, protože se jejich kultura nevyvinula na území Ukrajiny.
Setkání se Zelenským je možné, ale o čem by se s ním dalo jednat?
I přesto je šéf Kremlu ochoten setkat se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, i když o něm řekl: „Předal Ukrajinu pod plnou vnější kontrolu. Klíčové otázky života Ukrajiny se neřeší v Kyjevě, ale ve Washingtonu. Částečně v Berlíně a Paříži. O čem pak mluvit?”
Putin a Biden jednali 3,5 hodiny: Velvyslanci se vrátí na svá místa
„Nicméně takovou schůzku neodmítám. Je jen třeba pochopit, o čem se bude mluvit,” dodal. Ovšem dubnový návrh Zelenského sejít se kdekoli na Donbasu Putin odmítl s tím, že by nejdříve mělo ukrajinské vedení jednat s neuznanými separatistickými republikami DNR (Doněcká lidová republika) a LNR (Luhanská lidová republika) a až pak s třetí stranou, za kterou považuje i Rusko. Dal také najevo obavy z toho, že Ukrajina s pomocí Západu vojensky posiluje. Kritizoval i potlačování opozice na Ukrajině.
Vztahy Ruska s Ukrajinou jsou na bodu mrazu od sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014. Po něm Moskva podpořila i vojensky vzbouření proruských separatistů na východě Ukrajiny a anektovala a okupovala Krymský poloostrov.