Hlavní obsah

Ruský uran budeme dál dodávat všem zemím s výjimkou USA, uvedl Rosatom

Ruská státní jaderná korporace Rosatom v pondělí ujistila, že bude nadále dodávat uran všem zákazníkům ve světě s výjimkou Spojených států, uvedla státní agentura TASS. Moskva v pátek zavedla dočasná omezení na vývoz obohaceného uranu do USA s odvoláním na dřívější rozhodnutí Washingtonu zakázat dovoz ruského uranu, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že Rusko je šestý největší producent uranu na světě a disponuje přibližně 44 procenty kapacit na obohacování uranu.

Foto: Profimedia.cz

Šéf ruské státní společnosti Rosatom Alexej Lichačov (vlevo) informuje ruského prezidenta Vladimira Putina.

Článek

„Realizace dodávek ruské uranové produkce do jiných zemí (kromě USA) bude pokračovat beze změn, na základě podmínek dohodnutých se zákazníky a při dodržování požadavků národních zákonů,“ citoval TASS z prohlášení Rosatomu. Ten označil zákaz vývozu uranu z Ruska do USA, zavedený pokynem ruského prezidenta Vladimira Putina a nařízením ruské vlády, za symetrickou odpověď na počínání amerických úřadů, které dovoz ruského uranu zakázaly.

Americký prezident Joe Biden v polovině května podepsal zákon zakazující dovoz obohaceného uranu z Ruska, které bylo dosud významným dodavatelem paliva pro americké jaderné elektrárny. Washington tento krok podnikl ve snaze odstřihnout se od ruského hospodářství na pozadí ruské agrese proti Ukrajině. Podle Bílého domu je to také pozitivní impulz pro jadernou energetiku v USA.

Foto: Profimedia.cz

Sklad „čerstvého“ paliva v jaderné elektrárně Dukovany

Rusko je nejvýznamnějším světovým výrobcem obohaceného uranu a dodávky z této země donedávna tvořily asi 24 procent jaderného paliva používaného v amerických elektrárnách, napsala v květnu agentura Reuters. I proto zřejmě zákaz dovozu přišel mnohem později než stejný postup vůči ropě a plynu z Ruska, který Kongres schválil krátce po ruské invazi na Ukrajinu z února 2022.

Americký zákon počítá s výjimkami

Zákaz dovozu ruského jaderného paliva vstoupí v platnost po 90 dnech. Umožňuje však vládě vyhlásit výjimky v případech, kdy by bez ruských dodávek hrozily odstávky reaktorů. Zároveň přiděluje 2,7 miliardy dolarů (přes 60 miliard Kč) uvolněných už dříve Kongresem na podporu amerických firem zpracovávajících uran.

Na Slovensko budou dodávat jaderné palivo společnosti Westinghouse a Framatome

Ekonomika

„Tento nový zákon obnovuje vůdčí postavení Ameriky v jaderném sektoru. Nastartuje nové kapacity pro obohacování ve Spojených státech a vyšle průmyslu jasnou zprávu, že jsme odhodláni dlouhodobě podporovat růst našeho jaderného sektoru,“ uvedl v prohlášení poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Krok podle něj také posílí energetickou a ekonomickou bezpečnost USA snížením závislosti na ruských energiích.

Vývoz uranu je pro Rusko jeden z posledních významných zdrojů peněz z USA. Americké společnosti za palivo ročně Rosatomu platily zhruba miliardu dolarů (bezmála 24 miliard Kč).

S ruskou invazí na Ukrajinu začal ČEZ jako provozovatel jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně řešit náhradu dodavatele jaderného paliva. Tím je dosud ruský TVEL, který patří pod státní Rosatom. A i přes nové smlouvy se západními firmami ještě několik let bude. V případě Dukovan by to mělo být do roku 2028, v Temelíně by ruské dodávky jaderného paliva měly skončit už letos.

Ruské palivo bude v Dukovanech ještě čtyři roky

Ekonomika

Výběr článků

Načítám