Článek
V rámci Wagnerovy skupiny šlo o „projekt 42174“ nebo „projekt K“. Verbíři vězňům nabízeli půl roku na frontě výměnou za omilostnění a vymazání záznamů z trestního rejstříku. Slibovali jim také slušný plat a výplatu pojistného příbuzným pro případ smrti či zranění, uvádí Mediazona.
K prvnímu náboru vězňů do Wagnerovy skupiny došlo 1. července 2022 ve věznici IK-7 Jabloněvka v Petrohradu. Poslední případ, o němž existuje záznam, je ze 7. února 2023. Celkem nábory probíhaly ve 341 nápravných zařízeních z celkem 501.
Každý vězeň dostal u wagnerovců přívěsek, na němž byly dvě číslice: první bylo pořadové číslo věznice, druhé číslo patřilo samotnému vězni.
Novináři na základě druhého číselného údaje spočítali, že bylo takto odesláno do války na Ukrajině 48 366 ruských vězňů. Číslo zhruba odpovídá odhadu 50 tisíc, které ve své době zveřejnil tehdejší šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Bývalý wagnerovec umlátil námořníka za kritiku války na Ukrajině. Polehčující okolnost, uznal soud
Většina wagnerovců padla v bojích o Bachmut. Podle aktualizovaných údajů novinářů trvaly 327 dní, od 15. července 2022 do 6. června 2023, kdy ve městě padl jen jeden bojovník této jednotky. Jen wagnerovci za tu dobu u Bachmutu přišli o 19 547 mužů, přičemž 17 175 z nich byli právě vězni. Zbylé více než dva tisíce padlých tvořili dobrovolníci, cituje z poznatků novinářů Meduza.
„Celkem se tedy z ,bachmutského masomlýnku´ nevrátil každý třetí vězeň, tedy 35,5 procenta naverbovaných. Každá rodina obdržela pět milionů rublů (1 251 570 Kč dle současného kurzu) jako odškodné a 300 tisíc na náklady spojené s pohřbem,“ spočítali novináři.
Tento údaj se liší od tvrzení Prigožina v době tažení u Bachmutu - ten tvrdil, že procento padlých vězňů a dobrovolníků je stejné a činí 20 procent.
Sám Prigožin spolu s nejvyšším velením wagnerovců zemřel v srpnu 2023 za nevyjasněných okolností při letecké havárii v Rusku - tři měsíce po jeho neúspěšném tažení na Moskvu.