Hlavní obsah

„Ruský špion“ Hvaldimir. Známá běluha se přesunula ke švédským břehům

U švédského pobřeží byla v neděli spatřena populární „špionážní“ běluha, na kterou rybáři poprvé natrefili v norských vodách v roce 2019. Tehdy měla na sobě popruh s úchyty pro kamery opatřený anglickým nápisem „Výstroj Petrohrad 2019“.

Foto: Ein Dahmer, CC BY-SA 4.0

Běluha Hvaldimir, archivní foto

Článek

Kytovec dostal jméno Hvaldimir - z norského hval, což znamená velryba, a rozšířeného ruského jména Vladimir, jehož nositelem je i současný ruský prezident.

Předpokládalo se, že Hvaldimira vycvičilo ruské námořnictvo, velryba byla naučená následovat v těsné blízkosti plavidla a byla zjevně zvyklá na lidi. Podle tehdejších závěrů pravděpodobně unikla z chovné stanice, nebo byla na „misi“, ale po cestě přišla o kamery. Biologové tehdy kytovci popruh sundali.

Velryba se poté přes tři roky pomalu pohybovala u severního norského pobřeží, v posledních měsících ale náhle zrychlila a přesunula se do Švédska, odborníci ji spatřili v Hunnebostrandu u jihozápadního pobřeží. Tamní vody jsou však pro ni podle odborníků příliš teplé.

Běluhy severní, typické svou bílou barvou a kulovitým čelem, běžně žijí na severu, poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách. Nejbližší populace nyní žije u Špicberků v Severním ledovém oceánu.

„Není zřejmé, proč právě teď zrychlila,“ řekl The Guardianu Sebastian Strand, mořský biolog z organizace One Whale. Zvláštní podle něj je, že se běluha nyní „pohybuje velmi rychle mimo své přirozené prostředí“.

„Mohly by to být hormony, které ji ženou za partnerem. Nebo to může být osamělost, protože běluhy jsou velmi společenský druh - je možné, že hledá jiné běluhy,“ dodal. V současnosti je Hvaldimirovi třináct až čtrnáct let.

Ruské úřady rozpouštějí "velrybí vězení"

Koktejl
Související témata:

Výběr článků

Načítám