Článek
RusNews uvedl, že novinářka si stěžovala na bití a injekční podávání antipsychotik. Tvrzení, že napadla personál trestanecké kolonie, žena podle deníku popírá. Soud jí kromě dodatečného trestu vězení nařídil také povinnou psychiatrickou léčbu.
Podporovatelé Ponomarenkové se obávají, že odsouzená by mohla spáchat sebevraždu. Vyvozují to z dopisů, které napsala přátelům.
Tento týden Ponomarenková soudu řekla, že ji zřízenci ve vězení bili, kopali a vrhali na zeď. Během krátkého pobytu na psychiatrické klinice jí prý byl podáván lék haloperidol poté, co si stěžovala na odnětí hygienických potřeb. „Nikdy jsem nikde neviděla tolik násilí jako ve vězeňském systému. To nejhrůznější se samozřejmě děje v psychiatrických klinikách,“ řekla novinářka.
Ruská novinářka Maria Ponomarenko zadržena poté, co sdílela informace o ruském leteckém útoku na divadlo v ukrajinském Mariupolu. Odsouzena k šesti letům vězení v nelidských podmínkách, včetně násilného podávání neznámých léků a umístění do psychiatrické léčebny. pic.twitter.com/dUOGshLoPS
— The Ugly Truth 🇨🇿🇺🇦🇮🇱🇬🇧🇨🇦 (@TheUglTruth) March 25, 2025
Bombardování divadla v Mariupolu, na které Ponomarenková upozornila, označila organizace Amnesty International ve své zprávě z roku 2022 jako „jasný válečný zločin spáchaný ruskými silami“. V divadle se ukrývalo asi 1000 lidí, o život přišly podle odhadů stovky z nich.
Rusko po zahájení plnohodnotné války proti Ukrajině zesílilo nátlak na novináře, z nichž 44 je nyní za mřížemi, vyplývá z údajů organizace Reportéři bez hranic.
Ruského kněze zatkli přímo v kostele. Před 11 lety se vyfotil s ukrajinskou vlajkou
