Článek
Dvaatřicetiletý reportér listu The Wall Street Journal Gershkovich čelil obvinění, že na příkaz americké CIA sbíral tajné informace o výrobci tanků využívaných ve válce na Ukrajině. Toto obvinění popírá Gershkovich, jeho zaměstnavatel i americká vláda, informovala již dříve agentura Reuters.
„Rozsudek zatím nenabyl právní moci a strany se proti němu mohou odvolat do 15 dnů ode dne rozhodnutí,“ napsala v pátek po vynesení verdiktu ruská agentura Interfax.
Možnou výměnu naznačil i Putin
Gershkovich byl zatčen v březnu 2023, před přesunem případu k soudu do Jekatěrinburgu byl držen v moskevském vězení Lefortovo.
„Na rozdíl od podobných soudních případů postupoval Gershkovičův proces v ruském zpolitizovaném právním systému neobvykle rychle, což naznačuje, že úřady v Moskvě mohou být blízko k dosažení dohody se Západem v již dříve hlášených jednáních o výměně vězňů zahrnujících novináře,“ napsal web The Moscow Times, pro nějž Gershkovich dříve pracoval.
Také Interfax připomněl dřívější vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina z letošního června, který řekl, že USA usilují o osvobození novináře, a vzkázal, že „takové kroky by měly být činěny na základě recipročního principu“.
Proces se kvůli obviněním ze špionáže konal za zavřenými dveřmi, ani během závěrečných řečí tak v soudní síni nemohla být přítomna média, Gershkovichovi příbuzní nebo zaměstnanci americké ambasády.