Článek
„Slingshot zaznamenal, že se jasnost objektu mění,“ uvedl mluvčí společnosti v květnu 2024. To naznačovalo rotaci nebo i klesání. V listopadu to potvrdila i radarová data LeoLabs. „Pozorování silně naznačují, že družice není nadále funkční,“ uvedlo v pátek washingtonské Centrum pro strategická a mezinárodní studia pro agenturu Reuters.
Spojené státy loni sledovaly Kosmos 2553 kvůli roky trvajícímu podezření, že Rusko vyvíjí jaderný systém, který by byl schopen vyřadit celou satelitní síť. Samotný satelit nemá být touto zbraní, ale má napomoci k jejímu vývoji, k otestování jejích komponentů.
Moskva to popírá, Kosmos 2553 je podle ní výzkumná „technologická družice vybavená novými palubními zařízeními a systémy, které jsou určeny pro testy v prostředí vysoké radiace“. Pohybuje se ve výši 2000 kilometrů nad zemí v oblasti vysoké radiace, které se obvyklé družice vyhýbají. Právě v takovém prostředí je však potřeba ověřit funkčnost komponent protidružicové jaderné zbraně.
Cíl deklarované mise zpochybňuje NASA i americké vesmírné velitelství, podle něhož tomuto záměru neodpovídá vybavení družice. I ono si všimlo změn výšky oběžné dráhy, ale odmítlo se vyjádřit k aktuálnímu stavu: „Nekonzistentnost dráhy spojená s ochotou (Ruska) útočit na americká a spojenecká orbitální zařízení zvyšuje riziko špatné interpretace a eskalace.“
Nejasný účel
NASA Kosmos 2553 označila za „ruskou vojenskou průzkumnou družici zřejmě pro radarový průzkum“. Považuje se za součást nového radarového systému Nejtron pro včasnou výstrahu i sledování cílů, s jehož pomocí chce Rusko dohnat zaostávání v radarovém průzkumu.
Američtí představitelé mají podezření, že se na družici testovaly nejaderné části nového jaderného protidružicového systému. Vývoj takovéto zbraně by byl v rozporu s úmluvou o vesmíru, která mimo jiné zakazuje v kosmu rozmisťovat jaderné zbraně.
Kosmos 2553 byl vypuštěn krátce před ruským vpádem na Ukrajinu 5. února 2022. USA dlouhodobě podezírají Rusko z vývoje mocné protidružicové zbraně. Tato problematika nabyla na důležitosti právě s válkou na Ukrajině, kde se družicová megakonstelace Starlink stala klíčovou pro komunikaci Ukrajinců na frontě. Z kosmodromu Pleseck vynesla Kosmos raketa Sojuz 2.1 s horním stupněm Fregat.