Článek
K návrhu, inspirovanému jednou polsko-ruskou organizací, se podle dopisu přidali i podnikatelé z Česka, Bulharska, Maďarska a Černé Hory, ochotní veřejně podpořit Rusko. Konkrétní firmy se ale nezmiňují.
Podle Zotova podnikatelské kruhy v Evropě i řadoví občané jednomyslně odmítají sankce proti Rusku, na což budou muset brát zřetel i politici. „Nehledě na otevřeně protiruskou kampaň ve Spojených státech a řadě zemí Evropské unie, politické elity těchto zemí stanou před výběrem: buď diktát USA, anebo názor vlastního lidu,” prohlásil.
Zrušení ruského embarga vůči „spřáteleným firmám” by podle něj mohlo být prvním krokem k obnově normálních hospodářských vztahů mezi Ruskem a Evropskou unií.
Právní experti a analytici oslovení listem nedávají návrhu poslance a aktivistky prakticky žádné šance uplatnit se, jakkoli chválí myšlenku, že Rusko by své přátele nemělo házet přes palubu.
Rusko zakázalo dovoz západních potravin loni v srpnu v reakci na přijetí západních sankcí, které trestaly Rusko za anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východní Ukrajině. Po prodloužení západních sankcí i Rusko prodloužilo svá odvetná opatření, a to až do srpna 2016.
Může ale jít i o řešení problémů, které ruské embargo zemi způsobilo. Z trhu zmizely některé potraviny a cena dalších stoupla.