Článek
Soud tak vyhověl žádosti prokuratury, která žádala 25letý trest.
Kara-Murza je ve vězení od loňského dubna, kdy ho zadržela ruská policie. Tehdy z důvodu šíření falešných informací o armádě. V průběhu vyšetřování pak měly vyjít najevo informace o jeho napojení na západní zpravodajské služby.
Kommersant dodal, že případ Kara-Murzy je prvním v Rusku, kdy se uplatňuje novela článku o vlastizradě. Podle ní může být za vlastizradu uznáno nejen předání tajných informací, ale i poskytování pomoci jiným zemím či organizacím v činnostech zaměřených proti bezpečnosti Ruska.
Vladimir Kara-Murza, novinář a aktivista, laureát Cena Václava Havla za lidská práva za rok 2022, byl dnes odsouzen v dalším z odpudivých politických procesů v Rusku. Dostal 25 let jen kvůli pravdě o ruské válce proti 🇺🇦 a o neutěšených poměrech v Rusku. Stojím za @vkaramurza!
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 17, 2023
Žádný jiný politický oponent Vladimira Putina dosud nedostal v Rusku tak vysoký trest. Ve své závěrečné řeči Kara-Murza minulý týden odmítl požádat soud o zproštění viny a prohlásil, že si stojí za vším, co řekl.
„Viním se jen za jednu věc. Selhal jsem v tom, že jsem nedokázal přesvědčit dostatek svých krajanů a politiků v demokratických zemích o nebezpečí, které představuje současný kremelský režim pro Rusko a celý svět,“ řekl Kara-Murza.
Kara-Murza býval koordinátorem opozičního hnutí Otevřené Rusko, které založil někdejší nejbohatší Rus a později vězeň režimu prezidenta Vladimira Putina Michail Chodorkovskij.
V letech 2015 a 2017 byl hospitalizován s příznaky otravy. Lékaři u něj diagnostikovali selhávání ledvin, napojili jej na umělou ledvinu a uvedli do umělého spánku.
Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat, ruský server The Insider a časopis Der Spiegel při svých vyšetřováních dospěly loni k závěru, že za dvěma pokusy o otravu Kara-Murzy, stejně jako v případě otravy známého kritika Kremlu Alexeje Navalného, stála ruská tajná služba FSB.