Článek
Podle britského deníku The Guardian byl Suprun zatčen minulý měsíc. Policie prohledala jeho byt a zabavila celý historikův archív. Supruna obvinili z porušení práva na soukromí, za což mu hrozí až čtyři roky vězení.
Profesor historie na univerzitě v Archangelsku se zabýval jak německými válečnými zajatci, kteří skončili v rukou Rudé armády, tak rusky hovořícími etnickými Němci zejména na jihu Ruska. Obě skupiny dal sovětský diktátor Josif Stalin deportovat do táborů v Archangelsku.
Ve vazbě skončil také policista, který Suprunovi předal materiál z archívu místního ministerstva vnitra. Jeho součástí byl seznam 40 000 Němců, kteří v gulagu v okolí Archangelska pobývali v letech 1945 až 1956.
Suprun, jenž plánoval na téma napsat dvě knihy, své zadržení označil za absurdní. Místním úřadům podepsal závazek, že o něm pomlčí, ale později ho rozlítilo obvinění a on se rozhodl promluvit. Zpráva vyvolala poprask v Německu. Podle tamních historiků případ dokumentuje snahu Kremlu rehabilitovat Stalina a nadále umlčovat všechny, kdo chtějí porušit tabu a promluvit o gulagu.
Suprunův projekt podporoval německý Červený kříž, který se stále snaží dohledat, co se stalo tisícům Němců v SSSR. Z 5,7 miliónů Němců se ze sovětského zajetí nevrátilo 3,3 miliónů. Další milión z celkových 11 miliónů Němců zemřel v táborech ostatních spojenců. V táborech u Archangelska věznili Sověti také Poláky, Řeky, Tatary a další etnické skupiny.