Článek
Exministr podle soudkyně požadoval úplatek od šéfa ropného giganta Rosněfť Igora Sečina za souhlas s pohlcením menší výnosné firmy Bašněfť. Sám Sečin, považovaný za chráněnce prezidenta Vladimira Putina, se na lavici svědků nedostavil a soud se spokojil s výpověďmi z vyšetřování a se svědectvím generála tajné služby, který stojí v čele bezpečnostní služby koncernu. Soudkyně v pátek prohlásila, že exministrova vina byla prokázána důkazy předloženými obžalobou.
Prokuratura navrhovala trest deset let vězení a pokutu ve výši půl miliardy rublů (183 miliónů korun), zatím obhájci žádali plné zproštění viny. Podle agentury Interfax dostal Uljukajev minimální trest, k němuž mohl být na základě obvinění odsouzen.
Soudkyně navíc zakázala Uljukajevovi činnost ve státních orgánech po dobu osmi let od výkonu trestu.
Byla to provokace, tvrdí
Uljukajev obvinění z korupce ve svém posledním slově odmítl a tvrdil, že se stal obětí „strašlivé a nemilosrdné provokace”, jejíž „autor se rozplynul, zůstal po něm jen smrad”. Před zahájením pátečního líčení prohlásil, že očekává spravedlivý rozsudek. Sečina následně hodlá za lživou výpověď pohnat k odpovědnosti.
Zatčení exministra vyvolalo loni v listopadu v Moskvě šok: poprvé od zániku Sovětského svazu byl zatčen úřadující člen federální vlády.
Uljukajev v pátek před soudním líčením novinářům popsal den svého zadržení. „Stalo se to velmi rychle, přijdeš tam (do sídla Rosněfti), divíš se, proč ti jde naproti člověk v oblečení určeném k rybolovu (Sečin). Následně začínáš chápat, že je něco špatně, ale reagovat už nestíháš,” citovala exministra ruská verze zpravodajského serveru BBC.