Článek
Hamburský tribunál uznal stížnost Nizozemska, pod jehož vlajkou Arctic Sunrise plula a ve svém verdiktu uvedl: „Ruská federace má okamžitě propustit plavidlo Arctic Sunrise a všechny osoby, které byly zadrženy, po složení kauce nebo jiné finanční záruky Nizozemskem.”
Greenpeace verdikt uvítala. „Jsme šťastní, že soud rozhodl v náš prospěch,” prohlásil výkonný ředitel ekologického sdružení Kumi Naidoo a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k dodržování mezinárodního práva.
Moskva zadržení posádky obhajovala tím, že loď představovala „bezpečnostní hrozbu”. Od začátku ale mezinárodní soudní řízení v Hamburku bojkotovala a již dříve avizovala, že případný verdikt bude ignorovat, protože aktivisté akcemi u těžební plošiny porušili ruské zákony o výlučné ekonomické zóně a o kontinentálním šelfu.
Částečně však už Moskva podmínky splnila. U 29 ze 30 zadržených aktivistů ruský soud rozhodl, že mohou být propuštění na kauci ve výši dvou miliónů rublů každý (1,2 miliónu korun). Na svobodu po složení kauce zatím vyšli čtyři členové posádky. [celá zpráva]
Australskému radistovi však vazbu však soud v Petrohradu vazbu prodloužil o tři měsíce do 24. února.
Dva měsíce ve vazbě
Třicetičlennou posádku lodi Greenpeace Arctic Sunrise zadrželo ruské komando pobřežní stráže 19. září kvůli protestu u ropné plošiny Gazpromu Prirazlomnaja. Posádku zadrželi a uvalili na ni dvouměsíční vazbu.
Aktivisté původně čelili obvinění z pirátství, za které mohli dostat až 15 let. Později však úřady obvinění překvalifikovaly na výtržnictví, za což jim hrozí trest až sedmi let vězení. [celá zpráva]