Článek
O odhadovaném nárůstu ruského vojenského rozpočtu mluvil 10. června první tajemník ruské Vojenskoprůmyslové komise Andrej Jelčaninov. Podle něj rozpočet stoupne na 4,2 biliony rublů, což bude představovat 3,1 procenta HDP, i když původně měl dosáhnout jen 2,6 procenta.
Nězavisimaja gazeta podotýká, že to neznamená totální militarizaci ekonomiky, protože v době modernizace armády v letech 2014 až 2017 šlo na obranu 3,2 až 4 procenta HDP
Zvýšení výdajů umožní ruským zbrojovkám, aby pomalu mobilizovaly ke splnění požadavků, jež nastolila válka na Ukrajině. Deník však podotkl, že při plnění mnoha požadavků budou zbrojovky čelit problémům kvůli dopadu sankcí. Zmiňuje především to, že potíže má Rusko s výrobou kvalitní optiky a pokročilé elektroniky.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 14 June 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) June 14, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/yLAMUTwSGK
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/R1qjlpdsue
Ruský vicepremiér Jurij Borisov v pondělí podle serveru Vojennoje obozrenije uvedl, že ruský vojenskoprůmyslový komplex během „speciální vojenské operace“ na Ukrajině, jak Rusko nazývá svou agresivní válku, pracuje neúnavně na výrobě vysoce přesných zbraní a v továrnách přešli na dvousměnný a někde i trojsměnný provoz. Podle něj „nastupuje éra vysoce přesných zbraní“. které se však na západě už používají několik dekád, Američané je běžně užívali už ve Vietnamu.
Borisov podotkl, že „války se mění a není možné všechno předvídat“. Z jeho vyjádření plyne, že zásoby přesné munice se tenčí, jak na to upozorňují i západní experti, byť Borisov dříve tvrdil, že se není třeba bát, že by se zásoby přesných zbraní vyčerpaly. Ruské letectvo stále více shazuje nenaváděné bomby a klesá i počet vypálených střel s plochou dráhou letu, používaných proti ukrajinské infrastruktuře.
Rusku dochází přesná munice
Třísměnný provoz zavedla Votkinskij Zavod v Udmurtii, vyrábějící rakety Iskander, kde bylo zřízeno přes 500 nových míst. Výbor vojenskoprůmyslové rady oznámil, že výroba přesné munice je „prioritou číslo 1, následuje bezpilotní technika, letectvo a obrněné technika“.
Borisov také přiznal, že se zavádění skoro všech typů ruských dronů do výzbroje výrazně zpozdilo, což jasně ukázala právě operace na Ukrajině. Rusku nechybí jen útočné drony, ale také průzkumné.
„Pozdě jsme se začali vážně zabývat zaváděním bezpilotních prostředků,“ řekl Borisov s tím, že se problém řeší a Rusko k tomu dotlačila už válka v Sýrii. „Máme téměř všechny typy bezpilotních prostředků,“ dodal.
Ty podle něj nejsou o nic horší než turecké. Obranný průmysl podle něj zvýší masovou výrobu donů, ale „vše se neudělá naráz“.