Článek
„Družice Meteor-M se měla od rakety (Sojuz) oddělit v 9.32 hodin moskevského času a začít vysílat telemetrické údaje,“ řekl agentuře nejmenovaný pracovník vesmírné agentury Roskosmos, podle něhož se ale sonda neozvala.
Roskosmos následně ztrátu potvrdila. Přitom předtím ohlásila, že se sonda dostala na nízkou oběžnou dráhu a Meteor-M se oddělil od třetího stupně nosné rakety Sojuz-2.1b.
Oficiální příčiny nehody nebyly sděleny. Podle agentury TASS byla družice pojištěna na 2,6 miliardy rublů (téměř miliarda korun).
Selhání se opakují
Ruské lety do vesmíru provázejí opakované nehody. Rusové v uplynulých dvou letech přišli o dvě nákladní lodě Progress a loni se také přestala hlásit jedna z menších družic vynesená z nového kosmodromu Vostočnyj.
Před třemi lety se krátce po startu z kazašského Bajkonuru zřítila v pořadí už třetí raketa Proton-M za čtyři roky. Ta poslední přitom měla do vesmíru vynést nejpokročilejší spojovací družici Express-AM4R, jež měla zajišťovat pro odlehlé oblasti v Rusku levnější internetové spojení.
Nový Sojuz letěl poprvé
Interfax poznamenal, že verze rakety Sojuz-2.1b byla vypuštěna poprvé. Předchozí verze 1a vzlétla poprvé do vesmíru v dubnu loňského roku.
Ruští výzkumníci vyslali v úterý na oběžnou dráhu kromě Meteoru-M ještě osmnáct malých satelitů.
Program družic Meteor byl zahájen ještě v éře Sovětského svazu v 60. letech minulého století. První experimentální družici Kosmos 44 vynesla raketa Vostok-2M v srpnu 1964.