Článek
„Dokazuje to neúctu ke společné paměti a historii boje sovětského lidu proti fašismu,” sdělila mluvčí výboru Světlana Petrenková.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář připustil, že k odstranění sochy Ivana Stěpanoviče Koněva využil nouzového stavu. Socha je nyní v depozitáři, v budoucnu by se měla stát součástí Muzea paměti 20. století.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal českého šéfa tohoto resortu Lubomíra Metnara o vrácení sochy.
Socha byla z parku v Praze 6 odstraněna minulý týden. V neděli pak zaútočili ultranacionalističtí radikálové na českou ambasádu v Rusku. Do areálu hodili dýmovnici. „Naše tanky budou v Praze! Rusko je vše, ostatní není nic!“ stojí v provolání radikálů.
Ovšem i oficiální místa označila odstranění sochy za zločin. „To, co se stalo v Praze – a byl to zločin – se může stát dlouhodobým zdrojem podráždění v našich dvoustranných vztazích. Nepochybně to nezůstane bez odpovědi," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že odstranění sochy neporušuje žádnou česko-ruskou smlouvu.
Odstranění Koněva není porušením žádné úmluvy, vzkázalo Česko Rusku
V Rusku platí zákon, který hrozí až pěti lety vězení pro všechny, kdo poškozují válečné hroby a památníky, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.
Sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv se podílel na osvobození Prahy za druhé světové války. Roli hrál ale také při rozdrcení protestů v Maďarsku v roce 1956 či při výstavbě berlínské zdi. Přisuzuje se mu také podíl na zpravodajské činnosti před invazí vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, což ruské zdroje odmítají. Praha 6 se v minulosti rozhodla vysvětlujícími tabulkami připomenout maršálovu minulost, jež byla také motivem pro vandaly, kteří už dříve pomník pokreslili. |