Článek
Ryženkov dodal, že z informací, které získala firma, a z veřejných zdrojů plyne, že ukradená ocel byla přepravena do Ruska a prodána na mezinárodních trzích nebo africkým a asijským zemím.
„Co dělají, je v zásadě rabování, nekradou jen naše produkty, ale taky produkty, které už patří evropským zákazníkům. V zásadě tedy neokrádají jen nás, ale okrádají taky Evropany,“ řekl Ryženkov BBC. Ti si už zaplatili tisíce tun oceli.
„Jednou budou Rusové čelit nejen mezinárodním soudům, ale také trestnímu stíhání. A my po nich půjdeme se všemi prostředky, co máme,“ dodal.
BBC požádala o komentář ruské ministerstvo obrany, ale to se nevyjádřilo.
Satelitní záběry potvrzují krádež ukrajinského obilí a pokles osetých ploch
Expert na mezinárodní právo Marko Milanovich z univerzity v Redingu uvedl, že možností, jak stíhat tuto krádež, je několik, ale úspěch jistý není: „Ať Metinvest zvolí jakýkoliv způsob, je to velmi obtížný proces. I když je rabování naneštěstí v konfliktu docela běžné, souzení rabujícího státu a získání kompenzací je velmi vzácné.“
Dodal však, že takové odsouzení může představovat satisfakci a označení Ruska za zemi porušující zákony by bylo významné.
Metinvest vlastní mimo jiné ocelárny a železárny Azovstal v Mariupolu. Ryženkov dodal, že při útocích na Azovstal bylo zabito 300 zaměstnanců a 200 jejich příbuzných.
Azovstal spolu se sesterskou společností Iljič produkovaly 40 procent ukrajinské oceli.
Rusko také odváží z Ukrajiny uloupené zrno.