Článek
V otázce odblokování obilí v ukrajinských přístavech spolupracuje Rusko s OSN, tvrdí Ruděnko. „Spolupracujeme s OSN. Tato otázka byla podrobně diskutována během návštěvy generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese v Moskvě. Probíhají další konzultace o tom, jak může OSN v této situaci pomoci,“ řekl diplomat.
Ruděnko tvrdí, že Rusko je připraveno poskytnout Ukrajině nezbytné humanitární koridory na denní bázi, což prý dělá průběžně.
Úmluva OSN o mořském právu přitom zemím zaručuje suverenitu pobřežního pásma a svobodnou plavbu po mořích mimo toto pásmo. Nebýt ruské blokády ukrajinských přístavů v Černém moři, žádné koridory by se nemusely řešit.
Čínský tlak na odblokování exportu obilí
Na vytvoření „zeleného koridoru“ pro vývoz obilí z Ukrajiny a Ruska trvá čínský ministr zahraničí Wang I. Podle něj by tyto koridory přispěly k řešení hrozící potravinové krize.
Provoz většiny důležitých přístavů na jihu Ukrajiny zablokovaly ruské invazní jednotky, a země tak nemá, jak ve velkém vyvážet obilniny, které jsou důležitým obchodním artiklem.
Rusové těží z potravinové krize, kterou zapříčinili
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že v přístavech je zablokováno 22 milionů tun obilí. Na dovozu obilnin z Ukrajiny a Ruska ve velké míře závisí například Jemen, Libanon či Egypt.
Před válkou představovaly dodávky pšenice z Ruska a Ukrajiny téměř 30 procent světového obchodu. Navíc je Ukrajina čtvrtým největším vývozcem kukuřice na světě a pátým největším vývozcem pšenice. Potravinový program OSN nakupuje každý rok asi polovinu své pšenice z Ukrajiny a varoval před strašlivými důsledky, pokud nebudou otevřeny ukrajinské přístavy.