Článek
Srbsko nikdy neuzná nezávislost Kosova,“ uvedl srbský prezident Boris Tadić. Zdůraznil, že je nutné okamžitě pomoci Srbům, kteří v Kosovu žijí, přestože při vyhlášení nezávislosti kosovský premiér Hashim Thaci ubezpečil, že práva menšin budou ctěna.
Opět ale vyloučil, že by v Kosovu zasáhl vojensky a naopak vyzýval ke klidu. „V tomto těžkém okamžiku pro stát i nás všechny vyzývám občany Srbska i naše spoluobčany v Kosovu, aby se řídili rozumem. I média by měla jednat uvážlivě," řekl Tadić.
Podle něj Srbsko učiní vše proti jednostrannému a protiprávnímu vyhlášení nezávislosti Kosova, které je podle něj protiprávní. Bělehrad ale bude stejně jako dosud postupovat klidně, uplatní však diplomatické a právní kroky.
Premiér Koštunica v souvislosti s krokem Kosova uvedl, že završuje akci, která začala v roce 1999 agresí NATO vůči Srbsku, kdy NATO Jugoslávii dva měsíce nepřetržitě bombardovalo.
Bělehrad dále zdůraznil, že neočekává, že Evropská unie uzná Kosovo, přestože řada států unie už dříve uvedla, že je tomu připravena. Pohrozil, že země, které tak učiní, budou mít omezené styky se Srbskem.
Anketa
Kosovo
Kosovo bude v případě celosvětového uznání patřit k malým evropských státům. Podle údajů OSN z loňského listopadu žije na území Kosova přibližně 1,9 miliónu obyvatel. To Kosovo řadí až na 35. místo žebříčku evropských zemí seřazených podle velikosti populace. I s rozlohou 10 908 se řadí až do třetí desítky evropských zemí, je devátým nejmenším státem v Evropě.