Článek
Podle Girkina ruské snahy odrazit jednotlivé lokalizované ukrajinské útoky podél linie fronty a současně vést podzimní ofenzívu zřejmě oslabí ruský útočný i obranný potenciál v roce 2024. Podle něj po zbytek podzimu a zimy se budou muset Rusové soustředit na obranu, aby eliminovali operační krize, jaká nastala na levém břehu Dněpru u Chersonu.
Girkin dokonce podle Institutu pro studium války tvrdí, že ruské síly budou „neschopné vést jakékoli širší ofenzívní akce“, navzdory tomu, že ukrajinské síly nejsou schopné „srazit ruské frontové jednotky, jsou unavené a selhaly při pokusu a podzimní průlom“.
Varoval, že navzdory tomu nemusejí Ukrajinci zůstat u scénáře pozičního boje a že se bojí, že by ukrajinské síly mohly být úspěšné v průlomu, protože ruské jednotky jsou vyčerpané měsíci bojů.
Girkin v dopise shrnuje situace na bojišti během října. Uvedl, že se ruské jednotky „postupně zhoršují“ a ukazují „narůstající slabost ve svých schopnostech“, přestože se jim podařilo úspěšně odrazit ukrajinskou ofenzívu z léta a podzimu 2023.
Nedaří se ani menší cílené útoky na města
Uvádí, že ruské jednotky nebyly schopné začátkem podzimu nejen zahájit rozsáhlejší ofenzívu, ale nejsou schopné plnit ani omezené útočné operace, při nichž by dobyly operačně významné cíle, jako jsou Kupjansk, Lyman nebo Avdijivka.
U Kupjansku nedokázaly postoupit k městu a uvázly v bojích na „vzdálených přístupech k městu“. Nepovedlo se jim změnit situaci ani u Lymanu.
Girkin dodal, že poziční zisky u Avdijivky vedly k významným ztrátám mužstva a vybavení, takže se ruská ofenzíva dále nerozvinula. Právě Avdijivka podle Girkina ukázala neschopnost ruských jednotek „získat převahu na velmi úzkém sektoru fronty“. Navzdory tomu, že operaci Rusové pečlivě připravili a útočící síly byly dobře koordinovány a spolupracovaly. Nashromáždily i množství munice v množství nebývalém od bojů o Bachmut.
Zmínil taky nevhodné načasování operace, kdy deštivé a blátivé období podle očekávání brzdilo ruský postup.
Západní pomoc posiluje Kyjev
Girkin varuje, že další západní pomoc Ukrajině a to, že ruské vedení nepřistoupilo k mobilizaci, by mohlo umožnit Ukrajině v roce 2024 přejít od pozičních bojů a podniknout úspěšnou ofenzívu. Předpokládá, že kvůli prezidentským volbám Rusko nespustí další kolo mobilizace před nástupem jara. Domnívá se, že nelze očekávat další posílení jednotek o dobrovolníky a vojáky získané pomocí náboru, protože se už vyčerpal potenciál lidí, kteří mají zájem sami jít do války.
Girkin zmiňuje, že dodávky západních zbraní umožňují zasahovat ruský týl, a dokonce zničit berďanské letiště v okupované Záporožské oblasti. Girkin se obává, že Ukrajina může během zimy dál ničit ruský týl. Varoval, že díky dodávkám amerických stíhaček F-16 ukrajinské jednotky mohou dosáhnout krátkodobé místní převahy v jakékoli části fronty.
Esej ukrajinského vrchního velitele Valerije Zalužného Moderní poziční válka a jak ji vyhrát uvádí, že západní vojenská technika a převaha ve vzduchu jsou mezi faktory umožňujícími Ukrajině přejit od poziční války k ofenzívě.
Mobilní malé jednotky místo mohutných sil
S kritikou ruské taktiky přišli i někteří ruští vojenští blogeři, kteří uvádějí, že koncentrované útoky velkých sil proti pevné obraně jsou neefektivní. Podle nich by mohly být efektivnější menší pohyblivé pěší jednotky s dostatečnou podporou, uvedl telegramový kanál Filolog v seroj zoně.
Upozornil, že úvodní fáze ofenzívy u Avdijivky jsou na obou stranách velmi podobné - dosáhne se úvodního postupu za cenu nenahraditelných ztrát mužstva a vybavení. Obě strany tak musejí využívat menší pohyblivé pěší útvary, které Ukrajinci už nasazují.