Článek
Štětinin připomněl, že trvalá neutralita Panamského průplavu byla jasně definována a zakotvena ve Smlouvě o trvalé neutralitě a provozu Panamského průplavu, kterou podepsaly jak USA, tak i Panama. V platnost vstoupila 1. října 1979.
„Rusko je smluvní stranou tohoto dokumentu od roku 1988 a znovu potvrzuje své závazky respektovat trvalou neutralitu Panamského průplavu. Zasazuje se také o zachování bezpečnosti a otevřenosti této mezinárodní tranzitní vodní trasy,“ prohlásil podle státní agentury TASS Štětinin.
Ruský diplomat tak reagoval na prezidenta Trumpa, který při pondělním inauguračním projevu znovu uvedl, že Spojené státy získají kontrolu nad Panamským průplavem. Podle něj jej totiž v současnosti kontroluje Čína, což ale nijak nepodložil.
„Čína provozuje Panamský průplav a my jsme ho nedali Číně. Dali jsme to Panamě. A bereme to zpět,“ řekl šéf Bílého domu. Američané tuto vodní cestu před více než 100 lety postavili.
Panamský prezident José Raúl Mulino nicméně zapojení jakéhokoli cizího státu v pondělním prohlášení odmítl. „Do naší správy nezasahuje žádný stát na světě,“ vysvětlil.
Postupný převod Panamského průplavu pod správu Panamy jako první definovala smlouva Torrijos-Carter, kterou v roce 1977 podepsali oba tehdejší lídři Panamy a USA: Velitel panamské národní gardy Omar Torrijos a prezident Jimmy Carter. Smlouva byla koncipována tak, že převod průplavu bude postupný a dojde k němu nejpozději v roce 2000.