Článek
Kyjev obviňuje Rusko z okupace Krymu a části Donbasu na východě Ukrajiny, kde vládní vojska třetím rokem bojují s proruskými separatisty. Moskva popírá zapojení do konfliktu, který si vyžádal na 10 tisíc mrtvých. Rusové naopak podezírají vedení v Kyjevě, že se prý stále více přiklání k pokušení vyřešit konflikt v Donbasu silou.
„Dosud nejsou žádné známky, že by Moskva byla ochotna stáhnout se z Donbasu či odejít z Krymu. Ale je stále více důkazů, že se chystá k útočné válce kontinentálního rozsahu,“ řekl Porošenko ve čtvrtek v ukrajinském parlamentu.
Tisíce vojáků v rámci cvičení Západ 2017
Argumentoval i tím, že pod pláštíkem cvičení mohou vzniknout nová útočná uskupení ruských vojsk určená ke vpádu na Ukrajinu. K ukrajinským hranicím se již přiblížilo či blíží 7000 nákladních vagónů s ruskými vojáky a vojenskou technikou – a není zaručeno, že se po manévrech vrátí zpět do kasáren. Proto Ukrajina zesílila kontrolu na hranicích.
„Nynější cvičení jsou mnohem větší (než obvykle). Je zjevné, že Kreml prověřuje, nakolik jsou k velké válce se Západem připraveny nejen ruské ozbrojené síly, ale i celý ruský stát,“ prohlásil ukrajinský prezident a citoval amerického senátora Johna McCaina, že Rusko představuje mnohem větší hrozbu než teroristická organizace Islámský stát, která – na rozdíl od Ruska – nemá vojenské možnosti, technologie a odhodlání ovládnout svět.
Moskva a Minsk před rusko-běloruskými manévry Západ 2017, které budí obavy sousedů, ujišťují, že se nechystají nikoho napadnout, cvičení má prý mít převážně obranný charakter.
Cvičení Západ 2017 se má ve vojenských prostorech v Bělorusku a Rusku konat od 14. do 20. září za účasti necelých 13 tisíc vojáků a 680 kusů techniky. Podle oficiálního scénáře manévrů se má Bělorusko s ruskou pomocí bránit před útokem tří fiktivních států.
Ukrajinci by rádi americké zbraně
Ukrajina dlouhodobě usiluje o získání zbraní z USA, které by jí pomohly vypořádat se se separatisty na Donbasu. Jedná se především o protitankové rakety FGM-148 Javelin.
O těchto střelách naváděných tepelně hovořil při své návštěvě Kyjeva na konci srpna při oslavách Dne nezávislosti americký ministr obrany James Mattis. „Obranné zbraně nikoho neprovokují, pokud nejste agresor, a Ukrajina rozhodně není agresor, protože se boje odehrávají na jejím území,“ obhajoval dodávku.
Ukrajinská armáda o takovou sílu velmi stojí. „Javeliny by mohly velmi rychle změnit rovnováhu na frontě, protože mohou efektivně bojovat s nepřátelským vybavením,“ řekl Mihailo Samus ze Střediska pro armádní a obranná studia týdeníku Ukrainian Weekly. „Učinily by útok na Ukrajinu velmi nákladným a možná by to změnilo pozice Ruska (na jednáních) v Minsku,“ dodal.