Článek
Ve vesnici Podol Gora, jen sedm kilometrů od hranice, vyrostl vojenský tábor, kam míří šest obrněných transportérů.Na letišti Valujky v Belgorodské oblasti je dislokováno 29 nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 a dvě vojenská letadla, upřesnil mluvčí rady Andrij Lysenko.
K hraničnímu přechodu Izvarino podle něj směřují vojenské kolony. Na dálnici M04 Don se prý přesouvá na podvalnících deset tanků.
Nedaleko ukrajinského Luhansku, na ruské straně hranice, se podle Lysenka pohybuje silné uskupení ruských vosk s obrněnými transportéry. Jsou jen desítky metrů od pomezí. Při hranicích byly spatřeny také další desítky nákladních automobilů s raketomety Grad.
Tvrdé boje
Luhanské letiště bylo v úterý opět ostřelováno separatisty. Zasaženo bylo i město, kde zemřelo pět lidí.
Tvrdé boje probíhají i v okolí Doněcku. Prapor Azov pronikl do města Novyj Svit ležícím jižně od miliónové metropole Donbasu. Uvedl to tiskový mluvčí praporu. Čelil ostřelování z raketometů Grad, ale neutrpěl žádné ztráty.
Střety pokračují i ve městě Horlivka, které představuje vstupní bránu do Doněcku. Za posledních 24 hodin tam při ostřelování zahynulo 17 lidí včetně tří dětí. Dalších 43 civilistů bylo zraněno. Čísla zveřejnila radnice.
Lysenko se k civilním obětem nevyjádřil. Když uvedl, že za poslední den padlo deset vojáků a 55 jich bylo zraněno, zmínil jen, že nelze spočítat, kolik lidí zahynulo v oblastech pod kontrolou separatistů.
Experti nemohou zkoumat trosky boeingu
Ukrajinské síly také tvrdí, že dobyly výšinu u Saur-Mohyly. Podle Lysenka jde o strategický úspěch, protože tudy proudí zásoby a munice pro separatisty z Ruska. Podle něj ale tvrdé střety v oblasti pokračují, protože se separatisté pokusili o protiútok a ukrajinské síly zahájily další ofenzívu.
Bojuje se i u města Šachťarsk. Střety se stále více přibližují místu, kde se zřítil boeing společnosti Malaysia Airlines. Střety probíhají u příjezdové komunikace.
Kvůli nim se opět skupina australských a nizozemských expertů na soudní medicínu a policistů nemohla vydat na místo dopadu trosek. Nizozemský premiér Mark Rutte proto požádal ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby v oblasti přerušil bojové operace, neboť se na místě pádu ještě nacházejí ostatky obětí.
„Premiér Rutte vyjádřil znepokojení nad skutečností, že vyšetřovatelům by mohlo být znovu zabráněno v návštěvě místa. Je důležité, aby se tam dostali co nejdříve, aby mohli nalézt a repatriovat těla obětí,” řekl AFP mluvčí nizozemské vlády Jean Fransman.