Článek
Fallon upozornil, že NATO musí být především připraveno na to, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl ohrozit bývalé země sovětského bloku, včetně pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska.
Výroky britského ministra ve čtvrtek rozhořčeně odmítlo ruské ministerstvo zahraničí. "Jeho slova jdou za hranice diplomatické etiky," řekl na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí ministerstva Alexandr Lukaševič. "Domnívám se, že najdeme způsob, jak na výroky pana ministra reagovat," řekl mluvčí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Dombrovskis: Chtějí násilím měnit hranice
Podobnou obavu jako Fallon vyjádřil nedávno bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. V rozhovoru poskytnutém listu The Daily Telegraph řekl, že Putin by mohl provést hybridní útok - podobný postupu na východě Ukrajiny - vůči některému z pobaltských států, aby otestoval, zda se NATO zmobilizuje.
"Ruská agrese proti Ukrajině dělá Pobaltí veliké starosti. Svědčí o tom, že se Rusko snaží ve 21. století násilím změnit hranice v Evropě," řekl Dombrovskis, který býval šéfem lotyšské vlády. Upozornil také, že "Ukrajina není první zemí, která čelí ruské agresi". I proto považuje za důležité posílit přítomnost Severoatlantické aliance v Pobaltí, jak se nyní děje.
Ruské bombardéry u Británie
Britské ministerstvo obrany ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že ve středu večer musely vzlétnout stíhačky královského letectva, aby doprovodily dva ruské bombardéry Tu-95 z blízkosti britského vzdušného prostoru. Podobný incident se odehrál už v lednu a britské úřady kvůli němu musely na krátko změnit trasy civilních letů.
Podle Londýna jde o politicky motivovanou ukázku síly Ruska. Moskva tak prý zároveň zkouší reakci britské obrany.
Ruské ministerstvo obrany v dnešním prohlášení - podobně jako při obdobných incidentech v minulosti - zdůraznilo, že ruské bombardéry nenarušily vzdušný prostor cizích států a celý dvacetihodinový hlídkový let se odehrál nad mezinárodními vodami Barentsova moře a Atlantického oceánu.
"Let se odehrál v přísném souladu s mezinárodními pravidly, bez narušení hranic jiných států," zdůraznila Moskva.