Článek
Experti z britské nezávislé organizace Conflict Armament Research (CAR) zkoumali zbytky ruských střel s plochou dráhou letu Ch-101, jež 23. listopadu vyřadily z provozu velkou část energetické sítě Ukrajiny. U dvou v Kyjevě zjistili z výrobních čísel, že jedna byla vyrobená letos ve třetím čtvrtletí a druhá dokonce ve čtvrtém, plyne ze zprávy zveřejněné v pondělí.
Markings on one of the Kh-101 cruise missiles that hit Kyiv on Nov. 23 indicates it was made no earlier than October, showing that Russian precision-guided munition production has continued. Investigation by @conflictarm w/ @damspleet https://t.co/fcIIE4smQq
— John Ismay (@johnismay) December 5, 2022
Jejich zjištění ukázala, že Rusko je schopné dále vyrábět moderní střely s plochou dráhou letu. To podle nich naznačuje, že se mu podařilo najít navzdory sankcím nové dodavatele čipů, polovodičových součástek a dalších potřebných materiálů. U dříve zkoumaných trosek střel přitom bylo zjištěno, že obsahují řadu západních komponent.
Srdečný pozdrav z Ameriky. Jak firma z USA pomáhá bombardovat Ukrajinu
Zjištění ukazují hrozbu, že Rusko ani přes mohutné ostřelování Ukrajiny nevyčerpá - alespoň u některých typů - zásoby svých střel s plochou dráhou letu a balistických raket. Některé je totiž schopné dále vyrábět a zásoby doplňovat.
ICYMI: Earlier this week CAR released a new report showing how investigators were able to determine that the Russian Federation is continuing to manufacture cruise missiles, and is using newly-produced missiles in recent attacks in Kyiv. #UkraineWar https://t.co/EGXBlMn2eJ https://t.co/ApnvlipkLh
— CAR (@conflictarm) December 8, 2022
Číslice 4 a 2 na pozicích sedm a osm ukazují, že střela byla vyrobena v posledním kvartálu roku 2022.
V posledních týdnech Rusko ostřeluje ukrajinskou energetickou infrastrukturu především střelami s plochou dráhou letu Ch-555 a Ch-101, které se vypouštějí ze strategických bombardérů. Využívaly se také drony, především íránské. Naopak poklesla intenzita ostřelování balistickými raketami.