Článek
Klimov tato slova pronesl na zasedání Klubu přátel Ruska v Moskvě, uvedla gruzínská televize TV Pirveli, na niž odkazuje ukrajinský list.
Situaci přitom Klimov přirovnal k Sýrii s prezidentem Bašárem al-Asadem. Rusko totiž podle Klimova vojensky pomůže komukoli, kdo o to požádá. Moskva zakročila v Sýrii v roce 2015, aby podpořila Asadovu vládu proti skupinám vedeným tamní vnitřní opozicí, připomněl list.
Ruské síly působící v Sýrii byly OSN a dalšími organizacemi obviněny, že se v zemi dopouštějí válečných zločinů, včetně bombardování nemocnic nebo tzv. double-tap útoků, tedy útoků, kdy na stejný cíl po krátké době zaútočí znovu, a to ve chvíli, kdy na místě již pomáhají záchranáři. Tuto taktiku mimo jiné Rusové používají i na Ukrajině. Nechvalně se jí proslavil také teroristický Islámský stát.
Rusko zaútočilo na Oděsu metodou Islámského státu. Na místě nejméně 16 mrtvých
Klimov o možné vojenské intervenci v Gruzii hovořil krátce poté, co se ukázalo, že Gruzínci vnímají Rusko jako svého největšího nepřítele. V průzkumu vydaném v polovině července se takto vyslovilo 69 procent dotázaných. V roce 2021 to bylo 66 procent, v roce 2019 49 procent, v roce 2017 40 procent a v roce 2012 35 procent, uvedl v jiné zprávě list The Kyiv Independent s odkazem na průzkum analytické společnosti The Caucasus Barometer.
Gruzínci přitom Rusy takto vnímají přímo úměrně s tím, jak moc se gruzínská vláda sbližuje s Ruskem. Obě země například plánují obnovit diplomatické vztahy a gruzínská vláda navíc přijala zákon o zahraničních agentech, který nedávno schválila také Moskva.
Tento zákon počítá s tím, že organizace, které dostávají finanční prostředky ze zahraničí, budou označeny jako „zahraniční agenti“, což odráží represivní ruskou legislativu používanou k potírání kritiků kremelského režimu.
Kontroverzní legislativa vyvolala v zemi rozsáhlé protesty, které přerostly v násilné incidenty, když se policisté snažili demonstrace potlačit vodními děly a gumovými projektily. Jeden takový se konal v půlce května, kdy do ulic města Tbilisi vyšlo na 50 tisíc lidí.