Článek
Problém alkoholismu mezi Rusy je obecně známý. Pokoušel se proti němu bojovat od poloviny 80. let i poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov, žádná z dosavadních opatření ale nevedla k výraznému zlepšení situace. Prozatím se ruské úřady snaží Rusy od pití odradit rostoucími cenami vodky.
Podle nynějších představ odborníků by nebylo možné v Rusku zakoupit lihoviny s více než 15procentním podílem alkoholu od sobotního odpoledne a po celou neděli. Takovéto opatření by prý snížilo míru úmrtnosti a pomohlo zemi překonat demografickou krizi. Nápad prý má podporu v úřadu premiéra Dmitrije Medvěděva.
Úmrtnost v Rusku, především mužů v produktivním věku, značně převyšuje celosvětové standardy. Jedním z největších zabijáků je alkohol. Ten je podle úředních záznamů odpovědný za každé páté úmrtí. Ročně v zemi kvůli alkoholu zemře asi 400 000 lidí, dalších 300 000 na následky kouření a necelých 100 000 pak kvůli jiným drogám.
Ruští experti jako příklad regulace alkoholu státem uvádějí severské země. Například v Norsku, Švédsku a Finsku je tvrdý alkohol k dostání jen ve státem provozovaných prodejnách. Kritici prohibice ale upozorňují na sporný přínos tohoto opatření. Obyvatelé zmíněných zemí často jezdí na alkoholové dýchánky do zahraničí a výjimečné nejsou ani případy pašování lihovin.