Článek
„Přijaté řešení na úrovni městské části se může stát významným narušením dvoustranných vztahů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Vážně zhorší atmosféru a nezůstane bez odpovědi,“ vzkázalo.
„Doufáme, že se iniciátoři bezprecedentní akce vzpamatují a uvědomí si všechny následky svého výstřelku,“ dodalo ministerstvo.
Podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) není přestěhování Koněvovy sochy v rozporu s žádnou ze smluv, které uzavřela Česká republika s Ruskou federací. "Případné stěhování je zcela v gesci místní samosprávy," sdělila mluvčí MZV Zuzana Štíchová.
V prohlášení, kde rozhodnutí Prahy 6 označilo za ”cynické”, neuvedlo, jak může Rusko zareagovat, ale napsalo: „Stejně jako dříve považujeme tento krok za porušení článků dvoustranné smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z 26. srpna1993. Tuto smlouvu připomnělo už ve středu s tím, že zahrnuje i ochranu vojenských památníků mezi těmito dvěma zeměmi. [celá zpráva]
Podobným směrem mířil i ruský senátor Sergej Cekov, když ve čtvrtek volal po uvalení sankcí na Česku republiku. Zmínil, že Rusko „udržuje památníky československých legionářů“, kteří bojovali v Rusku na sklonku první světové války. Dlužno dodat, že tyto památníky jsou mnohdy terčem vandalismu, který se neřeší. [celá zpráva]
Praha 6 chce nechat sochu, která budí kontroverze a stala se opakovaně terčem vandalů, přemístit na jiné důstojné místo. Na náměstí Interbrigády by ji měl nahradit památník osvobození Prahy. [celá zpráva]
Ivan Koněv (1897–1973) se za druhé světové války podílel na osvobození Prahy. Kritici však připomínají také jeho roli při potlačení protestů v Maďarsku v roce 1956 či výstavbě berlínské zdi a spekuluje se i o jeho roli při invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Rusové akcentují především jeho zásluhy ze světové války. Protestovali i proti vysvětlujícím tabulkám líčícím Koněva nejen jako osvoboditele, které nechala k soše na náměstí Interbrigády Praha 6 umístit loni.