Článek
„Úcta ke společným dějinám, včetně jejich složitých a tragických okamžiků, zachování historické paměti jsou nerozdílnou součástí partnerských a přátelských rusko-českých vztahů,“ napsali diplomaté.
To, co se odehrálo 25. srpna v Moskvě, je nutné vnímat výlučně z právního hlediska
Invazi v minulosti odsoudil prezident Boris Jelcin, k mravní odpovědnosti za ni se v roce 2006 přihlásila i současná hlava státu Vladimir Putin.
Nedělní akce na Rudém náměstí podle ambasády ale s tímto postojem nemá co do činění. „To, co se odehrálo 25. srpna v Moskvě, je nutné vnímat výlučně z právního hlediska. Pokusy o jiný výklad na základě politického pozadí jsou nevhodné a neodpovídají duchu vzájemného pochopení mezi našimi národy,“ upozornili diplomaté.
Policie povolila pět minut
„Moskevská policie se chovala maximálně korektně, nikoho ‚nerozehnala‘ a ‚nepotlačovala‘. Po klidném rozhovoru s účastníky akce jim bylo umožněno zdržet se na Rudém náměstí během pěti minut, jak o to žádali, avšak tato dohoda nebyla z jejich strany dodržena,“ uvedla ambasáda.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Ruský velvyslanec šel v Praze na kobereček kvůli zatýkání v Moskvě |
Černínský palác překvapilo zatčení demonstrantů proti okupaci ČSSR |
V Moskvě zatkli demonstranty proti okupaci ČSSR |
Demonstranti podle diplomatů vědomě porušili zákon O shromážděních, mítincích, demonstracích, pochodech a protestních hlídkách, byl s nimi sepsán protokol a všichni byli týž den propuštěni.
Velvyslanec musel vysvětlovat
„V těchto souvislostech stojí za zmínku to, že se 26. srpna u budovy ruského velvyslanectví v Praze konala protestní hlídka navazující na moskevskou akci. Ona nebyla také schválena úřady a na žádost představitelů české policie byla ukončena,“ upozornilo velvyslanectví.
Proti postupu ruských policistů se v pondělí ohradilo české ministerstvo zahraničí, které si dokonce předvolalo ruského velvyslance. Kritika zazněla mimo jiné i od prezidenta Miloše Zemana či exministra zahraničí Karla Schwarzenberga. [celá zpráva]