Článek
„Bezpodmínečná podpora není v současném světě možná. Není pravda, že Moskva může přesvědčit Asada o čemkoliv chce. To je úplná lež,“ řekl mluvčí Peskov agentuře AP.
Sýrie a Rusko nicméně mají podle Peskova „vztah založený na spolupráci, výměně názorů a plné vzájemné podpoře“.
Asadova armáda je navíc dle názoru Ruska jedinou silou v zemi, která dokáže čelit teroristům. Než Rada bezpečnosti OSN podnikne jakékoliv kroky, žádá Moskva plné vyšetření incidentu v Chán Šajchúnu. Jakýkoliv jiný postup by byl podle Rusů v rozporu s mezinárodním právem.
To, že chemický útok podnikly letadla syrské armády věrné Asadovi, tvrdí Turci a nepřímo také evropští a američtí lídři. [celá zpráva] Rusko oznámilo, že syrské letectvo sice podniklo nálet, chemické zbraně ale nepoužilo. Pumy prý nedopatřením spadly na muniční sklad povstalců, z něhož chemikálie unikly.
Z obou stran Atlantiku zazněla ostrá kritika užití chemických zbraní, americký prezident Donald Trump dokonce mluvil o překročení krajní meze. [celá zpráva] O případném vojenském zásahu proti režimu Bašára Asada ale žádný z lídrů členských států Severoatlantické aliance zatím nemluví.
V Chán Šajchúnu se v úterý odehrál nejhorší chemický útok v Sýrii od roku 2013, který vyvolal vlnu odporu a zděšení mezi politickými lídry celého světa. Nálet si vyžádal nejméně 72 obětí. Útok politici označili za válečný zločin a volají po potrestání viníků. [celá zpráva]