Hlavní obsah

Rusko chystá návrat k potravinovým lístkům. Chudí nemají na jídlo

4:48
4:48

Poslechněte si tento článek

Rozšířit systém potravinových lístků pro chudé na celé Rusko plánuje Státní duma, dolní komora ruského parlamentu. Podle webu The Moscow Times lístkový systém pro sociálně slabé už zavedl gubernátor Kaliningradské oblasti Alexej Besprozvannych. Myšlenku nyní podpořil také šéf výboru Státní dumy pro finanční trhy Anatolij Aksakov.

Foto: Profimedia.cz

Prodejna s potravinami v Novosibirsku. Ilustrační foto

Článek

„Lidé v nouzi tak budou vědět, že za všech okolností jim bude poskytnuto přiměřené minimum potravin a dalšího zboží nezbytného pro život,“ pochvaloval si nápad Aksakov. Neupřesnil však, jaký by mohl být měsíční limit potravinových lístků. Stát by ale podle něj „mohl vyplácet dotace dodavatelům potravin v regionech a kompenzovat tak alespoň část nákladů na tuto pomoc“.

Gubernátor Besprozvannych uvedl, že potravinové lístky v Kaliningradské oblasti začnou fungovat v roce 2025. V první řadě budou distribuovány důchodcům s příjmy pod hranicí životního minima. „Seznam příjemců bude s největší pravděpodobností zahrnovat velké rodiny a další zranitelné kategorie občanů,“ doplnil.

Kaliningradská exkláva přitom měla lístky na potraviny pro sociálně slabé již na začátku ruské invaze na Ukrajinu. Od dubna do července 2022 na ně měli nárok nepracující senioři a velké rodiny. Na jednu sadu bylo možné získat až 6 000 rublů (zhruba 1400 korun).

Kapitáni ruského průmyslu už nevydrželi a promluvili: Většina našich podniků zkrachuje

Evropa

Ruské ministerstvo hospodářství podle The Moscow Times uvádí, že inflace v zemi k začátku prosince činila 9,2 procenta, což je nejvíc od února 2023. Podle alternativních ukazatelů společnosti Romir, která odhaduje inflaci na základě skutečných nákupů ruských domácností, od ledna do září inflace vystoupala na 13,7 procenta.

Zvláště prudce vzrostly ceny potravin. Například u brambor cena od začátku roku stoupla už o téměř neuvěřitelných 85 procent, cibule o 40 procent, zelí o 34 procent, mléko, zakysaná smetana a jablka o 17 procent. Máslo od 1. 1. 2024 zdražilo o 33 procent, což je největší zdražení od roku 2007. Jehněčí ve stejném období zdražilo o 22 procent, chléb o 13 procent.

Některé ruské regiony už lístky zavedly

Potravinové lístky se pokusily zavést úřady v některých regionech již dříve. Například v roce 2023 byly ve městě Svobodnyj a Ciolkovskij v Amurské oblasti. Lístky měly měsíční limit 2000 rublů (zhruba 436 korun) na osobu s příjmy pod hranicí životního minima. Elektronické potravinové lístky s podobnými parametry pak loni zavedl Jamalo-něnecký autonomní okruh, Kamčatka zase představila lístky na rybí maso.

Aby se potravinové lístky pro sociálně slabé mohly stát federálním programem, je podle webu především potřeba stanovit přesný počet lidí s nízkými příjmy a spočítat, kolik peněz z rozpočtu bude na takovou podporu potřeba. „Rosstat naznačuje, že počet chudých Rusů se snížil. Ale v Rusku žije 11,8 milionu lidí s příjmy pod hranicí životního minima, které ve třetím čtvrtletí 2024 činilo 15 679 rublů (zhruba 3400 korun),“ připomněla podle webu investiční poradkyně Julija Kuzněcovová.

Úrokové sazby v Rusku jsou rekordní. Ministr financí přišel se svérázným návodem, co s tím

Evropa

Podle předsedy představenstva Mezinárodní konfederace spotřebitelských společností (ConfOP) Dmitrije Janina by zavedení potravinových lístků mohlo pomoci 18 milionům Rusů, kteří žijí v chudobě. Věří, že program by byl úspěšný, kdyby každý takový člověk dostával 3000 rublů (zhruba 650 korun) měsíčně na nákup jídla a tyto peníze by bylo možné utratit pouze za jídlo. Roční výdaje státu na tyto účely odhadl na 720 miliard rublů (bezmála 156 miliard korun), což by „státní rozpočet měl bez obtíží vstřebat“.

Odborníci se podle The Moscow Times shodují, že sada lístků pro rodiny s dětmi by měla obsahovat poukázky na chléb, mléko, cereálie, maso, ryby, zeleninu, ovoce, ale i dětskou výživu. Náklady na jednu sadu odhadují na 6 000 rublů (zhruba 1400 korun).

Strašák inflace Rusku zatápí. Muselo zvednout úrokovou sazbu ještě výš než na začátku války

Ekonomika

Výběr článků

Načítám