Článek
O případu informuje list Kommersant. V současné době patří výrobní závody akciové společnosti „Kompanija Etalon“ Jurije a Ljudmily Antipovových. Ruské úřady tvrdí, že podniky ale fakticky ovládají rezidenti z nikoliv přátelských států a jejich produkce se vyváží za cenu údajně nižší než tržní do USA a do Evropy.
Podle žaloby vlastník 100 procent akcií Jurij Antipov v únoru 2023 aktiva společnosti převedl na rodinnou akciovou společnost „Kompanija Etalon“, a poté se tři závody „strategického významu pro zajištění obrany a bezpečnosti země“ dostaly do rukou kanadsko-švýcarské RFA International.
„Produkce určená k výrobě zbraní a munice, která škodí národním zájmům, se za snížené ceny vyváží do USA, Francie a Británie, které uplatňují agresivní politiku vůči Ruské federaci a dodávají zbraně na Ukrajinu,“ praví se ve vyvlastňovací žalobě, podle níž také získaná aktiva „pod pláštíkem dividend a půjček“ směřují do zahraničí.
Skupina ČEMK uvádí, že zmíněné podniky nejsou přímými dodavateli vojensko-průmyslového komplexu. Feroslitiny předně dodávají jiným velkým ruským metalurgickým společnostem, které pak dodávají ocel ruským zbrojařským závodům. Ačkoliv je prý prioritou podniků vnitřní trh, jsou nuceny hledat odběratele „všude ve světě“, aby udržely pracovní místa, uvedl generální ředitel ČEMK Pavel Chodorovskij.
Postup při jejich privatizaci před třiceti lety byl podle vlastníků „naprosto totožný ve všech regionech a ve všech (ruských) průmyslových podnicích“.