Článek
"Pokud budou naše návrhy přijaty, zmizí nevyhnutelnost rozmístit nové raketové zbraně na severu země včetně Kaliningradské oblasti, abychom vyvážily ohrožení jemuž budeme čelit, jestliže se rozmístí prvky americké protiraketové obrany v České republice a v Polsku.," sdělil ruský vicepremiér. "Víme, co děláme. Je to stoprocentní zajišťování vlastní bezpečnosti při libovolném vývoji situace," uvedl Ivanov.
Přijme-li však Washington nejnovější ruské návrhy týkající se spolupráce v oblasti protiraketové obrany, zmizí důvody označovat nynější vztahy mezi USA a Ruskem termínem "studená válka", řekl Ivanov. Rusko nabízí výměnou Spojeným státům, aby pro sledování možných hrozeb v Íránu využilo radar v ázerbajdžánské Gabale, který má Rusko pronajatý a jenž má dosah 6000 kilometrů.
Bush nemíní od plánu ustoupit
USA ovšem po návštěvě ruského prezidenta Vlaidmira Putina tento týden sdělily, že ani tak neustoupí od plánu rozmístit část systému své protiraketové obrany ve Střední Evropě a že ruský návrh na tento plán nemá vliv. [celá zpráva]
V pondělí Putin Bushovi při setkání v sídle Bushových v americkém státě Maine přednesl další ruské návrhy na společné řešení protiraketové obrany a nabídl společné využití další ruské radarové stanice. Moskva však stále své nabídky podmiňuje ukončením diskusí o vzniku evropského pilíře amerického systému v České republice a Polsku.
"Často slyšíme, že plány na rozmístění prvků protiraketové obrany ve východní Evropě nás neohrožují. My odpovídáme spoustou argumentů. Nevím, co radary v Česku uvidí z Íránu, ale nepochybně bude dobře vidět ruské území až na Ural. Odpověď na tuto námitku neslyšíme," prohlásil Ivanov.
Ruští politici nevěří americkým tvrzením, že radar v ČR a silo s antiraketami v Polsku jsou namířeny proti případné hrozbě z Íránu. Podle Moskvy jde především o strategické posílení americké přítomnosti v Evropě vedoucí k porušení rovnováhy v regionu.