Článek
Mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin agentuře ITAR-TASS řekl, že Saakašvili by měl být potrestán za vydání rozkazu k útoku na Jižní Osetii v roce 2008. Ofenzíva proti vzpurné gruzínské provincii vyvolala ruský protiútok, který gruzínské jednotky z regionu vytlačil. Moskva krátce nato uznala „nezávislost” Jižní Osetie a rovněž Abcházie, obě provincie jsou od té doby faktickým ruským protektorátem.
Saakašvili chtěl podle Markina ozbrojenou akcí „zcela vyhladit osetské etnikum”. Mezinárodní zatykač by podle něj měl být vydán i na bývalé gruzínské ministry obrany a vnitra. Podle ruských údajů během týdenní rusko-gruzínské války zahynulo 162 osetských civilistů a dalších 255 bylo zraněno.
Taktika ruských vyšetřovatelů
Po celý rok 2008 vzrůstalo napětí mezi Ruskem a Gruzií, jejíž ústřední vláda chtěla obnovit kontrolu nad separatistickými oblastmi Jižní Osetií a Abcházií. Den před útokem Jižní Osetie upozornila, že gruzínské jednotky jsou připraveny k zásahu. Moskva už před tím varovala, že v případě útoku zasáhne silou. Ruští vojáci byli v Jižní Osetii na mírové misi. [celá zpráva]
Vydávání mezinárodních zatykačů na politiky nepohodlné Moskvě je v poslední době oblíbenou taktikou ruských vyšetřovatelů. Jejich zájem vyvolaly také události na Ukrajině, kde podle Moskvy došlo k nezákonnému puči proti prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Ruská prokuratura už zahájila trestní stíhání v šesti kauzách, v nichž je řada ukrajinských občanů údajně podezřelá z těžkých zločinů.