Hlavní obsah

Rusko chce řešit krizi v Sýrii politicky, jedná s USA, řekl Putin

Moskva/Damašek
Aktualizováno

Rusko chce vyřešit krizi v Sýrii pomocí politických a diplomatických nástrojů, řekl v sobotu ruský prezident Vladimir Putin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím, po odmítnutí ruského návrhu rezoluce v Radě bezpečnosti OSN, uvedl, že Rusko bude nadále pomáhat syrské vládě v boji proti teroristům.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Šéf Kremlu Vladimir Putin

Článek

Moskva chtěla prostřednictvím rezoluce prosadit zákaz přeshraničních útoků na syrské území, což bylo namířeno proti tureckému ostřelování syrských Kurdů. V rámci jednání o příměří v Sýrii spolu v sobotu telefonicky hovořili ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry.

"Jakékoli spory jsme se vždy snažili řešit výlučně politickými, diplomatickými prostředky. Budeme o to usilovat i v tomto případě," řekl Putin podle agentury Reuters vojenským činitelům v Kremlu.

V návrhu ruské rezoluce sice nikdo nebyl jmenován, ale jeho přijetí by znamenalo, že by Turecko muselo u své hranice ukončit ostřelování syrského pohraničí. Peskov v sobotu prohlásil, že Rusko útoky tureckého dělostřelectva považuje za "nepřijatelné".

Z pětice stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta byly proti návrhu Francie, USA a Británie. Západní státy požadují, aby také Rusko ukončilo bombardování cílů v Sýrii. To v sobotu Peskov vyloučil, když řekl, že Moskva bude v boji proti terorismu Damašku dál pomáhat. „Rusko pokračuje ve své politice zaměřené na pomoc a podporu syrské armády v její ofenzívě proti teroristům,“ řekl.

Turecko bombarduje syrské území už týden ve snaze zastavit postup syrských kurdských milicí, které bojují hlavně v provincii Halab. Syrská vláda v sobotu vydala prohlášení, v němž turecké útoky označuje za "pobuřující porušení" mezinárodního práva. Turecko je obviněno z páchání "zločinů" na Syřanech.

Příměří na dohled?

V Ženevě se stále vyjednává o příměří, kterým opozice podmiňuje návrat k přerušeným mírovým jednáním. Podle zdroje blízkého jednání a citovaného agenturou Reuters opozice souhlasí s dvou až třítýdenním příměřím. Podmiňuje ho ale tím, že kromě radikálů z Islámského státu, které příměří nebude zahrnovat, ho podpoří všichni, kdo v Sýrii bojují. Příměří by mohlo být pak obnovováno. K dalším podmínkám opozice patří ukončení obléhání měst a vesnic, otevření koridorů pro humanitární pomoc a propuštění vězňů.

Mírové rozhovory zprostředkovala OSN. Začaly v lednu, ale od 3. února jsou přerušeny. Pokračovat měly 25. února, avšak zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura už naznačil, že se tento termín asi nepodaří dodržet.

Výběr článků

Načítám