Článek
„Ano, požadavek českých úřadů připomíná vydírání na státní úrovni a porušuje ustanovení vídeňské úmluvy z roku 1961,“ tvrdí Zacharovová.
Rusko podle ní opakovaně nabízelo české straně odborné konzultace v otázkách nemovitostí, při kterých „bylo možné řešit vznikající problémy“.
„Rozhodli se to ignorovat. Civilizovanému dialogu není Praha nakloněna,“ doplnila mluvčí ruské diplomacie. Upozornila také, že téma nemovitostí je ve vzájemných vztazích dlouhodobé a dvousečné.
Rusko bude muset platit Česku nájemné za desítky pozemků. I zpětně
„Toto téma není pro politické účely v zájmu Prahy, ale to české úřady v zápalu rusofobie zřejmě nechápou. Přijmeme ochranná opatření, včetně využití právních mechanismů,“ pokračovala Zacharovová.
Co přesně ochranná opatření v tomto případě znamenají, neuvedla.
Česká vláda ve středu zrušila usnesení, na jejichž základě poskytovala ČR bezplatně pozemky Rusku.
Moskva podle premiéra Petra Fialy (ODS) nereagovala na opakovaná upozornění ze strany českého ministerstva zahraničí, „a proto jsme se rozhodli přistoupit ke zrušení těchto usnesení“.
„Povede to k narovnání vztahů s Ruskem. Takže se konečně dostáváme do normální situace,“ dodal Fiala.
Vláda ČSSR a předsednictvo vlády ČSSR přijaly v letech 1970 až 1982 celkem devět usnesení, na jejichž základě mohl zastupitelský úřad tehdejšího Sovětského svazu, nyní Ruská federace, zdarma užívat desítky pozemků.
Kromě zrušení rozhodnutí o bezplatném užívání chce také kabinet po Rusku zpětně nájemné za pozemky a budovy za poslední necelé tři roky. Do státní kasy by to mohlo přinést podle informací redakce okolo 50 milionů korun.
Pokud Rusko nebude rozhodnutí nynější vlády akceptovat, není vyloučena soudní dohra. Rusku by v případě přijetí revokujícího usnesení mělo zůstat k užívání 17 budov, které podle ministerstva slouží k diplomatickým účelům, například budova ambasády, rezidence velvyslance či konzulární budovy.