Článek
"Řekli jsme, že v Radě bezpečnosti OSN nepodpoříme řešení, které nebudou podporovat obě strany. Řešení založené na Ahtisaariho doporučeních neprojde," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov. "Hrozba veta musí přimět strany, aby dospěly k přijetí vzájemně přijatelného kompromisu," odpověděl pak na otázku, zda Rusko opravdu veto použije.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí ovšem odmítl Titovovo varování potvrdit a odkázal na slova šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova. Ten minulý týden řekl, že dokud rezoluce o Kosovu neleží v Radě bezpečnosti OSN, není co vetovat.
Bělehrad Ahtisaariho plán odmítá, protože Kosovo by podle něj mohlo mít státní symboly a vést samostatnou zahraniční politiku. [celá zpráva] Podle Ahtisaariho je nezávislost Kosova, zprvu omezená mezinárodním dohledem, jediným životaschopným řešením vzhledem k odporu kosovských Albánců podřídit se Srbsku. [celá zpráva]
Priština návrh přijala. [celá zpráva] Kosovský premiér Agim Çeku je proto rozezlen prohlášením Titova a žádá vysvětlení výroku. "V tomto procesu nejsme sami," prohlásil Çeku. Říci "ne" podle něho neznamená jen odmítnutí přání kosovských Albánců. "Je to ´ne´ mezinárodnímu společenství, Spojeným státům a Spojenému království," prohlásil Çeku. Zástupci v této souvislosti hovoří o "novém nátlaku z Moskvy".