Článek
Rusku přitom stále zbývají asi čtyři miliony dělostřeleckých granátů, které mohou ruské síly použít pro válčení „nízké intenzity“ po dobu dalšího roku, prohlásil minulý týden Ants Kiviselg, šéf zpravodajského centra estonské armády.
Podle jeho odhadu přitom KLDR mohla poskytnout Rusku 300 tisíc až 500 tisíc kusů munice, která může při současné míře spotřeby kolem 10 tisíc granátů denně vydržet zhruba měsíc.
Ukrajinský armádní analytik Petro Černyk v pondělí prohlásil, že ruské síly v současnosti vypalují 10 tisíc až 15 tisíc granátů denně, což je výrazně nižší intenzita než v létě 2022, kdy šlo o 45 tisíc až 80 tisíc granátů denně, podotkl ISW.
#Russia's domestic production of artillery shells, supplemented by increased ammunition imports from North Korea, will likely allow Russian forces to sustain sufficient rates of artillery fire in #Ukraine in 2024, albeit at a relatively lower level than during 2022.… pic.twitter.com/nHklF21NlH
— ISW (@TheStudyofWar) October 23, 2023
Současně ale upozorňuje, že podle západních zdrojů a satelitních snímků severokorejské dodávky, pravděpodobně většinou složené z dělostřeleckých granátů, dramaticky narostly od té doby, co Moskva a Pchjongjang v září oficiálně ohlásily vojensko-technickou spolupráci.
„I když by celkové snížení intenzity ruské palby mohlo bránit schopnosti ruských sil provádět rozsáhlé útočné operace, ruské síly pravděpodobně nebudou čelit rozsáhlému nedostatku, který by chronicky podkopal obranné operace, a pokles intenzity střelby Ukrajině nezajistí výhodu,“ shrnuje ve své analýze ISW.
Klíčové podle něj bude, nakolik v příštím roce dodávky ze zahraničí pomohou ukrajinským silám udržet dostatečnou intenzitu palby v porovnání s Ruskem.