Článek
Návrh zákona postihuje jak vytváření nepravdivých informací, tak jejich pouhé šíření. Co je nepravdivé, stanovuje Rusko.
Za šíření hrozí vysoká pokuta od sedmi set tisíc rublů po půldruhého milionu rublů (cca 160 000 až 343 000 korun, kurs však prudce kolísá) nebo trest v délce až tři roky.
"Znamená to, že již zítra (tato právní) norma donutí potrestat - a to velmi tvrdě - ty, kdo lhali a činili prohlášení diskreditující naše ozbrojené síly. Chtěli bychom, aby všichni pochopili, že to děláme proto, abychom ochránili naše vojáky a důstojníky," prohlásil předseda dumy Vjačeslav Volodin. Dodal, že nebýt "zvláštní vojenské operace", kterou nařídil prezident Putin proti Ukrajině, "vypukla by válka".
Zajatí Rusové mají vztek na velitele, cítí se podvedení a chtějí domů
Za vytvoření nepravdivé informace o armádě, kdy se využije vlastní služební postavení, nebo za vytvoření takovéto zprávy ve skupině je sazba od pěti do deseti let. Pokud budou mít tyto lživé informace těžké následky, hrozí mu trest odnětí svobody v délce deset až patnáct let.
Je to první fáze třetí světové války, řekl Kasparov
Drakonické tresty de facto budou bránit médiím zveřejňovat jakékoli jiné informace o armádě a bojích než ty schválené. Investigativní žurnalistika týkající se armády je de facto postavena mimo zákon. Tvrdé tresty však budou padat i v případě převzatých zpráv ze zahraničí, protože ty může Rusko označit za nepravdivé.
Postihovat však bude možné podle zákona i přeposílání takovýchto informací, což bude bránit lidem upozorňovat na další výpovědi zajatých ruských vojáků.