Článek
Informují o tom ruské státní agentury i severokorejská média.
„Nejsem na pochybách, že se tato smlouva stane hybnou silou urychlující stvoření nového multipolárního světa. Doba se změnila. Změnil se také status KLDR a Ruské federace ve světové geopolitické struktuře,“ prohlásil Kim Čong-un na tiskové konferenci v Pchjongjangu, kde také označil svého hosta, ruského prezidenta Vladimira Putina za „nejdražšího přítele korejského lidu“, uvedla na Telegramu ruská agentura RIA Novosti.
Putin na tiskové konferenci zdůraznil, že Rusko „za sebe nevylučuje vojensko-technickou spolupráci s KLDR v souladu s podepsanou dohodou“. „Korejští přátelé zaujímají objektivní a vybalancovanou pozici ohledně tématu ukrajinského uspořádání, chápou pravé prapůvodní příčiny krize,“ prohlásil Putin.
Dodal rovněž, že „sankční režim OSN ve vztahu k Severní Koreji, za nímž stojí USA, musí být přehodnocen“.
KLDR stejně jako Rusko vlastní jaderné zbraně, byť je její arzenál nesrovnatelně skromnější. Ačkoliv Pchjongjang původně podepsal smlouvu o jejich nešíření, v roce 2003 od ní odstoupil a v roce 2007 oficiálně oznámil, že vlastní atomovou zbraň. Od té doby země provedla sérii jaderných testů. Kvůli svému jadernému a balistickému programu a opakovaným jaderným zkouškám země čelí stále se zpřísňujícím mezinárodním sankcím.