Článek
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury TASS tak potvrdil úterní zprávy ázerbájdžánských médií o stahování Rusů z regionu, který Baku dostalo pod svou kontrolu po bleskové ofenzivě loni v září. Drtivá většina z tamních 120 000 etnických Arménů uprchla.
Jako první se začali stahovat ruští vojáci z území kláštera Dadivank v okrese Kelbadžar, uvedla ázerbájdžánská agentura APA.
Náhorní Karabach je mezinárodně uznávaný jako součást Ázerbájdžánu, historicky v něm ale žili většinou Arméni. Baku a Jerevan o něj svedly za posledních 30 let dvě války. Boje v 90. letech minulého století si vyžádaly asi 30 000 mrtvých a skončily vítězstvím Arménů. V roce 2020 si boje vyžádaly asi 6500 obětí a Ázerbájdžán dobyl značnou část území. Rusko tehdy vyslalo do Karabachu vojáky, kteří měli zabránit dalším bojům.
Ovládnutí Náhorního Karabachu dokončil Ázerbájdžán loni v září bleskovou vojenskou akcí, během níž Arménie ani ruské jednotky karabašským silám nijak nepomohly. Moskva tehdy argumentovala, že její jednotky k zásahu neměly mandát.
Mnozí Arméni z Náhorního Karabachu jsou ale přesvědčeni, že o jejich osudu se rozhodlo během jednání Ruska s Tureckem, které usiluje o pozici regionální velmoci a je spojencem Ázerbájdžánu.