Článek
Z irských vod jej loď irského námořnictva LÉ James Joyce vyprovodila kolem páteční třetí hodiny ranní (4.00 SEČ). Irské letectvo pohyb Jantaru nadále pozoruje a podle něj má v současnosti namířeno na jih, uvádí deník The Guardian.
Přítomnost Jantaru v irských vodách způsobila obavy o bezpečnost kabelů mezi Irskem a Velkou Británií, které přenášejí proud internetových dat z datacenter provozovaných technologickými společnostmi včetně Googlu a Microsoftu. Tyto společnosti mají evropská sídla právě v Irsku. Předtím se mělo ruské plavidlo pohybovat západně od Corku, kudy zase vedou kabely spojující Irsko s Francií.
Britské obranné složky u svých východních vod v posledních dnech monitorovaly hned několik ruských plavidel. Britské stíhačky také startovaly k ruskému průzkumnému letounu, který se přiblížil k britskému vzdušnému prostoru, uvedlo britské ministerstvo obrany.
Naše fregata s nadzvukovými střelami provedla cvičení v Lamanšském průlivu, tvrdí Rusové
„Opět vidíme, jak ruské námořnictvo zkouší obrany západní Evropy. Je to další budík, který už bychom neměli potřebovat, že Irsko potřebuje posílit své námořní kapacity a prohloubit námořní bezpečnostní partnerství s Evropou,“ vyjádřil se k událostem v irských vodách profesor válečné historie na University College Dublin Edward Burke.
Loď Jantar je oficiálně vedena jako pomocné plavidlo všeobecného oceánografického průzkumu. Spadá pod odnož ruského ministerstva obrany a operuje odděleně od ruského námořnictva. Je schopná vypouštět malá ponorná plavidla a podle zpravodajských analytiků v blízkosti infrastruktury na mořském dně v evropských vodách operovala již několikrát. Analytici ovšem také uvádějí, že její primární misí je „vysílání strategických signálů a sběr informací“ spíš než sabotáž.
Obavy o kritickou infrastrukturu ve vodách kolem evropského kontinentu letos nejvíc rozdmýchalo poškození plynovodu a podmořských internetových kabelů v Baltském moři mezi Finskem a Estonskem. Čína v srpnu přiznala, že za poškození může loď plavící se pod hongkongskou vlajkou, ale tvrdí, že šlo o nehodu.
Celou dobu pod dozorem
Špionážní loď původně k britským vodám připlula s válečnou lodí Admirál Golovko, vybavenou hypersonickými střelami nové generace, a tankerem Vjazma. Při jejich cestě Lamanšským průlivem je celou dobu pozorovala plavidla RFA Tideforce a HMS Iron Duke. Po proplutí průlivem dozor nad nimi převzaly francouzské lodě.
Jantar se pak od válečné lodě a tankeru oddělil a zamířil na sever. Na cestě do Irského moře jej následovalo plavidlo HMS Cattistock. Ruská špionská loď tak nebyla v žádný okamžik bez dozoru. Navíc své aktivity veřejně odhalila, když ve čtvrtek u ostrova Man asi na čtyři minuty zapnula automatickou identifikaci. V irských vodách se jí ujala irská loď LÉ James Joyece. Ta se s ruským plavidlem pokusila navázat kontakt, ale ruská posádka neodpověděla.