Hlavní obsah

Ruská raketa Sarmat je totálním selháním. Putinovu zlobu si odskákali už dva šéfové Roskosmosu

3:46
3:46

Poslechněte si tento článek

Ruská mezikontinentální raketa Sarmat, která měla být budoucností ruského jaderného programu, je totálním selháním. Podle telegramového kanálu VČK-OGPU neúspěšné testy střely, která je ve výzbroji ruských raketových vojsk stále jen teoreticky, stály místo šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurije Borisova letos na počátku února i jeho předchůdce Dmitrije Rogozina v roce 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin představil superraketu Sarmat už při svém výročním projevu v roce 2018.Video: Novinky/AP

Článek

Zloba ruského prezidenta Vladimira Putina dopadla na jeho někdejšího přítele Borisova podle VČK-OGPU plnou silou: hrozí mu obvinění ze zpronevěry a podvodů, kterých se měl dopustit nejen jako šéf Roskosmosu, ale také jako náměstek ministra obrany.

Nedostatečný pokrok při ladění pohonu rakety, kterou Rusové znají také pod označením Satan-2 a jež měla být hlavním nosičem jaderných hlavic, stál podle deníku Daily Mail také místo Borisovova předchůdce Dmitrije Rogozina. Někdejší bezpečnostní poradce Kremlu podle listu upadl v tak velkou nemilost, že se v prosinci 2022 octl v ostřelovaném Doněcku, kde ho ukrajinský šrapnel zasáhl do hýždí.

Foto: Reuters

Test mezikontinentální střely Sarmat v dubnu 2022

Sarmat je navržen tak, aby zasáhl cíle na Západě přeletem severního nebo jižního pólu. Dosahuje přitom trojnásobku rychlosti zvuku. Ruský prezident se chlubil, že 208tunová „apokalyptická jaderná mezikontinentální zbraň“, velká jako 14patrový panelák, je právě proto „nezastavitelná a žádná západní armáda ji nedokáže sestřelit“.

Kreml odvolal šéfa Roskosmosu

Evropa

Bez součástek pro sériovou výrobu

„Nyní ale Putin zuří. Jeho hněv způsobilo především úplné selhání při výrobě a rozmístění raketového systému Sarmat, který měl nahradit zastaralý systém Vojevoda,“ uvedl kanál VČK-OGPU s odvoláním na „dobře informovaný zdroj, který si přál zůstat v anonymitě“.

„Neexistuje vhodná základna pro výrobu elektronických součástek pro sériovou výrobu, nebyla také dokončena celá řada testů,“ doplnil.

Stopy po neúspěšném testu rakety Sarmat na kosmodromu v Plesecku

Pověstnou poslední kapkou pro Borisova byl neúspěšný test Sarmatu v září 2024, kdy došlo k explozi jaderného nosiče, která za sebou zanechala více než 60 metrů dlouhý kráter.

RS-28 Sarmat tak byl úspěšně vypuštěn jen 20. dubna 2022, tedy dva měsíce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, kdy Rusko zesílilo své jaderné zastrašování.

Po neúspěšném testu jaderného nosiče mají Rusové obří díru v kosmodromu

Evropa

Od té doby se však Sarmat nepodařilo znovu dostat do vzduchu. Tehdejší šéf Roskosmosu Borisov sice v září 2022 uvedl, že je raketa zařazena v aktivní službě, Putin ale 5. října 2023 oznámil, že i když Sarmat prošel úspěšně všemi testy, ještě zbývají nějaké „administrativní procedury“, než bude moci být zahájena sériová výroba a rakety budou předány armádě. Slíbil, že se tak stane „v blízké budoucnosti“.

Foto: ČTK/AP

Start rakety Sarmat

Rusům tak jako jediná „reálná stopa“ po použití systému Sarmat zůstala pouze píseň Sarmatuška oblíbeného ruského zpěváka Denise Majdanova, poslance Státní dumy. Opěvuje schopnosti zbraně a popisuje její úder na USA, kdy „Sarmatičky letěly na Spojené státečky“.

Z Rusi matičky hledí sarmatičky na Spojené státečky. Populární ruský zpěvák má nový hit

Evropa

Ruský superobří nosič RS-28 Sarmat

Třístupňová supertěžká raketa Sarmat (SS-X-30 Satan II) na kapalné pohonné látky se startovací hmotností 208 tun má dolet až 18 000 km.

Raketu pohání čtveřice upravených motorů RD-274 na kapalné palivo, spalujících směs asymetrického dimethylhydrazinu (UDMH) a okysličovadla oxidu dusičitého (N2O4).

Má délku 35,3 metru, průměr 3 metry.

Nést může deset až šestnáct hlavic včetně jaderných o celkové hmotnosti 10 tun.

Spolu se starší raketou R-36M Vojvoda (v kódu NATO SS-18 Satan) je nemohutnějším ruským jaderným nosičem. Oba mají startovací hmotnost přes 200 tun.

Vojvoda byl naposled vypuštěn v roce 2013. Tehdy se uvádělo, že jej bude možné používat ještě pět nebo šest let.

Sarmat se má vypouštět ze sil určených pro Vojvodu.

Rusové znovu hlásí, že uvádějí do provozu rakety Sarmat. Při testech jim ale selhávají

Evropa

Výběr článků

Načítám